Tatry. Zobacz nagranie z lawiny, która zeszła w sobotę z Koziego Wierchu [WIDEO]

Łukasz Bobek
W Tatrach mogą schodzić lawiny samoistnie. Taka sytuacja zdarzyła się w sobotę w rejonie Koziego Wierchu. Moment ten został nagrany przez turystów. Zobaczcie film z zejścia lawiny w Tatrach.

Lawina zeszła w rejonie Koziego Wierchu. Śnieg na szczęście nikogo nie zasypał. Film wygląda jednak spektakularnie.

Samoistne lawiny, albo podcięte przez narciarzy skitourowych, pojawiły się także w piątek. Według prowadzących profil na Facebooku dedykowany skialpinizmowi, w ciągu jednego dnia w Tatrach zeszło przynajmniej sześć lat.

- Największa spod Kopy Kondrackiej, żlebem często jeżdżonym, dojechała aż do kamienia. Jeden porwany, wyrzucony na bok, bez obrażeń, plecak odpalony ale nie zadziałał poprawnie. W rejonie Morskiego Oka jeden porwany, plecak odpalony, zadziałał - zasypanie do kolan. Bez obrażeń. Ze Świnickiej Przełęczy, wyjechało spod jadącego snowboardzisty. Rozmiar spory, ale nikogo nie porwało. Mały zsuw, klasyczna deska spod szlaku Myślenickie Turnie - Kasprowy. Bez obrażeń - informuje prowadzący stronę dla skialpinistów.

Ponadto lawiny zaobserwowane zostały pod Salatynem na Słowacji, w rejonie Morskiego Oka na progu Mnichowym.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony. W godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Po stronie zawietrznej występują depozyty z nawianego śniegu. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się silny wiatr. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk miejscami jest ślisko i występują oblodzenia, zwłaszcza w godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych. Po południu, w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się mokry oraz tworzy się breja i błoto pośniegowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl