Tatuaże coraz popularniejsze w Europie
Jak się okazuje, tatuaże posiada 12% Europejczyków. Jeśli chodzi o Brytyjczyków, to niemal 1/3 z osób w wieku 25-39 lat posiada przynajmniej jeden tatuaż. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Centrum Badania Opinii Społecznej w czerwcu 2017 roku, badając wówczas niespełna 1000 osób, wykazało, że 8% dorosłych Polaków posiada przynajmniej jeden tatuaż.
Unia Europejska bierze sprawę zdobienia ciała tuszem pod lupę, chcąc ograniczyć ilość chemicznych substancji używanych do produkcji tuszu. Ograniczone ma zostać użycie 4 tysięcy chemikaliów. Propozycja ma trafić pod głosowanie państw członkowskich Unii Europejskiej do połowy 2019 roku.
ZOBACZ NIESAMOWITE TATUAŻE W GALERII:
Europejska Agencja Chemikaliów pracuje nad tuszami
ECHA czyli Europejska Agencja Chemikaliów bierze sprawę pod lupę, badając tusze wykorzystywane do robienia tatuaży oraz makijażu permanentnego. Do Agencji zwróciła się Komisja Europejska z poleceniem oceny zagrożeń i zbadania potrzeby wprowadzenia unijnych ograniczeń dotyczących ich stosowania.
Tusze do tatuażu i makijaż permanentny mogą zawierać substancje stwarzające zagrożenie, o których wiadomo lub co do których istnieje podejrzenie, że wywołują raka, mutacje genetyczne, wywierają skutki toksyczne w odniesieniu do zdolności do reprodukcji, wywołują alergie lub mają innego rodzaju szkodliwe działanie na zwierzęta lub ludzi. - informuje ECHA.

Ekstraklasa futsalu: Koniec marzeń Pogoni o medalu
Niektóre barwniki mogą być rakotwórcze
Jak wykazał raport ECHA, niektóre barwniki mogą być przyczyną poważnych chorób. Tusze o kolorach czerwonym, zielonym, niebieskim oraz purpurowym moga mieć wpływ na powstawanie ziarniniaków, czyli małych, podskórych guzków. ECHA dopatrzyła się również związku używania czerwonego tuszu z zapaleniami skóry. Ich powodem ma być duża zawartość siarczku rtęci w tuszu.
Jak mówi Mark Blainey, naukowiec z ECHA: Skład niektórych farb do tatuażu i makijażu permanentnego budzi obawy o zdrowie publiczne. Największe obawy dotyczą alergii wywoływanej przez substancje zawarte w farbach, a także fakt, że niektóre z nich mogą powodować raka, zmieniać DNA i być szkodliwe dla rozmnażania człowieka.

Ekstraklasa futsalu: Koniec marzeń Pogoni o medalu
Ocena ECHA zostanie poddana pod głosowanie
ECHA oceniając zagrożenie określonych substancji stosowanych w tuszach do tatuażu i makijażu permenantnego zaleca wprowadzenie pewnych ograniczeń.
Komisja Europejska mieć będzie trzy miesiące na przygotowanie projektu decyzji, który zostanie poddany głosowaniu państwom członkowskim UE. Realny termin to połowa 2019 roku.
Wcześniej projekt przejdzie konsultacje publiczne, a także zostanie zaopiniowany przez Światową Organizację Handlu.