O tym, że dwa kamczackie wulkany, Szywiełucz i Kluczewska Sopka, stały się "niezwykle aktywne", zaalarmowali w niedzielę eksperci pracujący w zespole reagowania na erupcje wulkaniczne w regionie tego dalekowschodniego półwyspu (Kamchatka Volcanic Eruption Response Team).
Eksperci przekazali, że cały czas obserwują proces wzbudzenia obu wulkanów, któremu towarzyszy m.in. wzrost rozmiarów kopuł oraz ich rozżarzanie. Zauważane są także eksplozje i gorące lawiny.
Wulkany Szywiełucz i Kluczewska Sopka leżą na Kamczatce (Rosja)
Eksplozja wulkanów na Kamczatce może sparaliżować ruch lotniczy
W ocenie ekspertów, eksplozja, która wyrzuci wulkaniczny popiół nawet na wysokość do 10-15 kilometrów, może wystąpić w dowolnym momencie. Konsekwencją tak potężnej erupcji może być paraliż ruchu lotniczego w okolicy Kamczatki, zarówno lokalnego, jak i międzynarodowego.
Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA w swojej depeszy dotyczącej sytuacji wulkanicznej na Kamczatce zacytowała Aleksieja Ozerowa, dyrektora Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Oddziału Dalekiego Wschodu Rosyjskiej Akademii Nauk, który powiedział, że kopuła wulkanu Szywiełucz jest bardzo gorąca.
- W nocy kopuła świeci prawie na całej swojej powierzchni. Gorące lawiny o temperaturze 1000 stopni Celsjusza spływają po zboczach. Taki stan kopuły obserwuje się z reguły przed potężną erupcją - stwierdził Ozerow, cytowany przez agencję RIA.
Wulkan Szywiełucz to jeden z najwyższych i najbardziej aktywnych wulkanów Kamczatki, ma wysokość 3 283 m. Według NASA ostatnia potężna erupcja tego wulkanu miała miejsce w 2007 roku.
Wulkan Kluczewska Sopka to najwyższa góra w całej Syberii oraz najwyższy aktywny wulkan w całej Eurazji, ma wysokość 4 754 m.
Źródło: reuters.com, Wikipedia

lena