Teleskop Webba odkrywa nieznane dotąd gwiazdy w mgławicy Tarantuli. Zdjęcia rzucają nowe światło na proces formowania się gwiazd

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Nowe zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba odkrywają niezwykłe widoki nie tak odległego Kosmosu
Nowe zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba odkrywają niezwykłe widoki nie tak odległego Kosmosu Fot. NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team
Tysiące dotychczas nie dostrzeżonych młodych gwiazd sfotografował Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w Mgławicy Tarantula, określanej przez astronomów mianem gwiezdnego żłobka. Mgławica ta od dawna jest ulubionym obiektem badań astronomów zajmujących się powstawaniem gwiazd.

Zdjęcia zrobione przez teleskop Webba pokazują strukturę mgławicy

Zdjęcie ukazuje również odległe galaktyki tła, a także szczegółową strukturę i skład gazu oraz pyłu mgławicy.

Odległa zaledwie o 161 tys. lat świetlnych położona w Wielkim Obłoku Magellana, Mgławica Tarantula jest największym i najjaśniejszym obszarem formowania się gwiazd w naszej Grupie Lokalnej, skupiającej galaktyki położone najbliżej Drogi Mlecznej. Jest również domem dla najgorętszych i najbardziej masywnych znanych nam gwiazd

Teleskop Webba ukazuje nieznane widoki

Astronomowie skupili na Tarantuli trzy wysokiej rozdzielczości instrumenty podczerwone Webba. Oglądany za pomocą kamery bliskiej podczerwieni Webba (NIRCam), region przypomina gniazdo tarantuli, wyłożone jedwabiem. Wnęka mgławicy wyśrodkowana na zdjęciu NIRCam została wydrążona przez promieniowanie z gromady masywnych młodych gwiazd, które na zdjęciu mienią się bladoniebieskim blaskiem. Jedynie najgęstsze otaczające obszary mgławicy są odporne na erozję powodowaną przez potężne wiatry gwiezdne, tworząc kolumny, które wydają się kierować z powrotem w stronę gromady. Te filary zawierają formujące się protogwiazdy, które w końcu wyjdą ze swoich gazowych kokonów i zaczną kształtować systemy takie jak nasz.

Webb’s Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec) uchwycił jedną bardzo młodą gwiazdę, która właśnie to zrobiła. Astronomowie wcześniej sądzili, że ta gwiazda może być nieco starsza i już jest w trakcie usuwania bańki wokół siebie. Jednak NIRSpec wykazał, że gwiazda dopiero zaczynała się wyłaniać i wciąż utrzymywała wokół siebie izolującą chmurę pyłu. Bez wysokiej rozdzielczości widm Webba w podczerwieni, ten epizod formowania się gwiazd nie mógłby zostać ujawniony.

Tego, co pokazuje teleskop Webba jeszcze nie widzieliśmy

Region nabiera innego wyglądu, gdy jest oglądany w dłuższych falach podczerwonych wykrytych przez Webb’s Mid-Infrared Instrument (MIRI). Gorące gwiazdy bledną, a chłodniejszy gaz i pył świecą. W gwiezdnych obłokach żłobka punkty świetlne wskazują na osadzone protogwiazdy, które wciąż zyskują na masie. Podczas gdy krótsze fale światła są absorbowane lub rozpraszane przez ziarna pyłu w mgławicy, a zatem nigdy nie docierają do Webba, dłuższe fale średniej podczerwieni penetrują ten pył, ostatecznie ujawniając wcześniej niewidzialne środowisko kosmiczne.

Mgławica Tarantula przypomina młody Wszechświat

Jednym z powodów, dla których Mgławica Tarantula cieszy się zainteresowaniem astronomów jest to, że ma ona przypuszczalnie podobny skład chemiczny jak gigantyczne obszary gwiazdotwórcze Wszechświata, gdy miał on zaledwie kilka miliardów lat (obecnie ma około 13 mld lat), procesy gwiazdotwórcze były u szczytu swojej aktywności.

Obszary gwiazdotwórcze nasze Drogi Mlecznej nie produkują gwiazd w takim tempie jak Mgławica Tarantula. Mają też inny skład chemiczny, co sprawia, że – również ze względu na swoją stosunkowo bliską odległość – mgławica ta stanowi szczególnie interesujący obiekt badań tak procesów gwiazdotwórczych, jak i historii młodego Wszechświata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl