T. Kayser przypomina, że przez sześć lat osobiście był zaangażowany w ten projekt. - Pierwszy wniosek o komunalizację władze Poznania złożyły w 2009 r. - mówi T. Kayser. - Przy każdej kolejnej odmowie Ministerstwa Skarbu Państwa, wniosek był ponawiany.
Poznańskie władze sprzeciwiły się pomysłowi rządu, który w 2010 r. ogłosił, że zamierza sprywatyzować MTP i wprowadzić spółkę na giełdę. Związek Miast Polskich, kierowany przez poprzedniego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, doprowadził do zmiany ustawy o prywatyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstw, która zdaniem rządu, stanowiła przeszkodę w komunalizacji MTP.
- Pod koniec września 2014 roku, Rada Miasta mogła podjąć uchwałę w sprawie nieodpłatnego objęcia przez miasto udziałów MTP co pozwoliło ponownie złożyć wniosek o komunalizację i doprowadzić ją do szczęśliwego finału – wskazuje T. Kayser. - I dzięki tym wieloletnim staraniom poprzednich władz Poznania, Jacek Jaśkowiak mógł w błysku fleszy objąć w imieniu miasta udziały MTP.
T. Kayser przypomina też, że sprawa komunalizacji MTP była wielokrotnie poruszana przez media, dlatego trudno mu uwierzyć, że prezydent Jaśkowiak o tym nie słyszał. - W grudniu 2014 roku otrzymał od prezydenta Grobelnego informacje w tej sprawie, a w lutym 2015 roku pismo ode mnie. Informowałem w nim o komunalizacji udziałów Skarbu Państwa. Poznań nie powstał wraz z objęciem przez pana stanowiska prezydenta Poznania – zwrócił się na wtorkowej sesji do J. Jaśkowiaka radny Kayser. - Oczekuję, że zachowa się pan honorowo i zabierze w tej sprawie głos, prostując swoją wcześniejszą, nieprawdziwą wypowiedź.
POLECAMY: Ryszard Grobelny do Jacka Jaśkowiaka: Pan kłamie, powinien pan przeprosić
Prezydent Jaśkowiak zapowiada, że w ciągu 2-3 tygodni ujawni całe kalendarium wszystkich działań, które doprowadziły do komunalizacji MTP. - A także informacje o kulisach tych rozmów – dodaje J. Jaśkowiak. - Przez wiele lat się o tym mówiło, ale nic z tego nie wynikało. W biznesie liczy się skuteczność. Mój nauczyciel zawsze pytał, czy umiesz. Jak ktoś mówi, że się uczył, to odpowiadał, że to nieistotne, istotne jest, czy się nauczyłeś. To, że ktoś coś robił w sprawie komunalizacji, jakieś pisma wysyłał, z których nic nie wynikało i trwało wiele lat to jedno, a skutki i rezultat to drugie.
J. Jaśkowiak odsyła też do Ministerstwa Skarbu, aby sprawdzić, kiedy proces komunalizacji MPT się rozpoczął.
- Starania o to, aby MTP stały się bardziej miejskie mają swoją bardzo długą historię – mówi prof. Antoni Szczuciński, radny Zjednoczonej Lewicy. - Od czasu kiedy ja funkcjonuję w samorządzie to takie inicjatywy były podejmowane, od prezydenta Kaczmarka począwszy, przez prezydenta Grobelnego. Finisz tych działań, związany z nieco inną sytuacją prawną, miał miejsce w tej kadencji i udało się to za czasów prezydenta Jaśkowiaka.
Grzegorz Ganowicz z Platformy, przewodniczący Rady Miasta potwierdza, że działania, dotyczące komunalizacji MTP były podejmowane wcześniej. - Nawet Rada Miasta podejmowała uchwałę w tej sprawie w poprzedniej kadencji, bo bez tego nie byłoby to możliwe – przypomina G. Ganowicz.
Komunalizacja MTP nastąpiła w październiku 2015 r. Jeden z członków PO przyznaje, że już wtedy część działaczy partyjnych obawiała się klęski w wyborach parlamentarnych i „rzutem na taśmę” rząd postanowił skomunalizować poznańskie targi.
CZYTAJ TEŻ: Ryszard Grobelny: Nigdy nie przestałem zastanawiać się nad startem w wyborach
POLECAMY:
Czy dogadasz się z poznaniakiem? [SPRAWDŹ]
Co kryje się w Poznaniu? Tu było niewielu!
Najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Wielkopolsce
Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]
Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]
Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]
ZOBACZ TEŻ: Ryszard Grobelny: Nigdy nie przestałem zastanawiać się nad startem w wyborach