Tragedia u wybrzeży Tunezji. Zatonęła łódź z migrantami

Andrzej Grochal
Opracowanie:
Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami
Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z migrantami Fot. Flickr/Óglaigh na hÉireann
Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi przewożącej migrantów u wybrzeża Tunezji. Uchodźcy usiłowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch – poinformowała agencja Reutera.

Tragedia u wybrzeży Tunezji

Reuters przypomina, że w ciągu ostatnich czterech dni u wybrzeża miasta Safakis zatonęło pięć łodzi z migrantami, przy czym 9 osób straciło życie, a 67 nadal uznaje się za zaginione.

Według danych ONZ co najmniej 12 tys. uchodźców i migrantów, którzy dotarli do Włoch w tym roku, wyruszyło z Tunezji, w porównaniu z 1300 w tym samym okresie 2022 roku.

Reuters zauważa, że najnowsza katastrofa następuje w środku zorganizowanej przez tunezyjskie władze fali aresztowań nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej.

Tunezja usiłuje walczyć z nielegalną imigracją

Wielu z nich stara się obecnie opuścić Tunezję po wypowiedziach prezydenta tego państwa Kaisa Saieda, skierowanych przeciwko nielegalnej migracji – zauważa agencja AFP.

W lutym prezydent Saied nakazał powzięcie „pilnych środków”, mających na celu ograniczenie migracji, twierdząc, że obecność w Tunezji nielegalnych migrantów z Afryki Subsaharyjskiej jest źródłem „przemocy i zbrodni” i częścią „przestępczego przedsięwzięcia” mającego na celu „zmianę struktury demograficznej” kraju.

Później, po oburzeniu, jakie wywołały wypowiedzi prezydenta oraz skargach migrantów, że spowodowały one wzrost ataków przeciwko nim, Saied tłumaczył, że został źle zrozumiany i nazwał migrantów z Afryki Subsaharyjskiej „braćmi” Tunezyjczyków.

UE zaniepokojona sytuacją w Tunezji

Unijna komisarz ds. migracji Ylva Johansson określiła w marcu wcześniejsze komentarze Saieda, dotyczące migrantów za „niepokojące”, ale dodała, że Unia Europejska będzie dalej współpracowała z tym „kluczowym krajem” w celu zapobiegania nielegalnej migracji do Europy.

Według oficjalnych danych w 11-milionowej Tunezji żyje ponad 21 tys. osób pochodzących z krajów Afryki Subsaharyjskiej, a pobyt w tym kraju większości z nich nie jest uregulowany. Zgodnie z włoskimi statystykami, w 2022 r. ponad 32 tys. migrantów, w tym 18 tys. Tunezyjczyków, przybyło do Włoch nielegalnie z Tunezji.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Taki ponton sam nie płynie ktoś go holował i ten ktoś odpowiada za ich tragedię.
M
Młot na czarownice
"Widziałem żołnierzy przeprawiających się przez morze na takich małych, okrągłych stateczkach, ale po twarzach widać było, że to nie Europejczycy." o. Klimuszko. Miliony dotarło, straty minimalne, najlepiej zorganizowana inwazja w dziejach.
Z
Zygmunt
Ktoś wymyślił hejt a to tylko poglądy do których mam prawo. Pontony powinny być zatem holowane z powrotem i skutecznie niszczone.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl