19 maja po godzinie 14 dyżurny świętochłowickiej policji przyjął zgłoszenie o kilku osobach, które piją alkohol i kąpią się w stawie Magiera przy DTŚ.
Natychmiast wysłał patrol mundurowych. Na miejscu policjanci zauważyli dwóch mężczyzn, z których jeden był w wodzie i próbował wyciągnąć innego mężczyznę na brzeg.
Jeden z policjantów wskoczył do stawu, a potem z drugim mundurowym wyciągnęli mężczyznę z wody. Nie oddychał.
Policjanci przystąpili do reanimacji. Wezwano służby ratownicze, w tym załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W oczekiwaniu na fachową pomoc trwała reanimacyjna, do której dołączył kolejny patrol świętochłowickich policjantów.
Stróże prawa na zmianę prowadzili masaż serca, walcząc o życie wyłowionego ze stawu mężczyzny. Wkrótce akcję przejęli ratownicy medycznych z załogi wezwanego na miejsce śmigłowca LPR.
Niestety, 36-latka nie udało się uratować.
- Na miejscu przez kilka godzin pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli ślady na miejscu zdarzenia. Stróże prawa wstępnie ustalili, że mężczyzna znajdował się pod wodą kilka minut. Nad akwenem przebywał w towarzystwie dwóch znajomych. Zanim wszedł do wody, cała trójka spożywała alkohol - informuje świętochłowicka policja.
Trwa ustalenie okoliczności tej tragedii. Postępowanie w sprawie, pod nadzorem chorzowskiej prokuratury, prowadzą świętochłowiccy śledczy.
Policja apeluje i przypomina, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
- Nie możemy zapominać o tym, że kąpiel w miejscu zabronionym, oprócz tego, że jest wykroczeniem, za które grozi grzywna, niesie również za sobą wiele niebezpieczeństw. Najczęstszą przyczyną tragedii, do których dochodzi na terenie stawów, gdzie znajdują się tablice z napisem „zakaz kąpieli” to wejście do wody pod wpływem alkoholu. Przyczyn większości wypadków należy upatrywać również w nadmiernej brawurze, braku wyobraźni i lekkomyślności - tłumaczą policjanci.
Pamiętajmy:
- nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecznych, tam, gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: wiry, wodorosty, zimne prądy itp. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona,
- nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo, czego można się spodziewać pod jej lustrem,
- nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o czym informują odpowiednie tablice,
- nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu ani pływać w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji.
Obejrzyj dokładnie
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
