Trybunał Sprawiedliwości UE zawiesił stosowanie przepisów dot. wieku emerytalnego sędziów. Możliwa kolejna nowelizacja ustawy o SN

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Trybunał Sprawiedliwości UE podjął w piątek decyzję o zawieszeniu przepisów dotyczących przechodzenia najstarszych sędziów Sądu Najwyższego w stanu spoczynku i przywrócenie ich do pracy na warunkach, które obowiązywały przed wprowadzeniem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE nakazał również wstrzymanie mianowań nowych sędziów na miejsce poprzednich.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE to "środek tymczasowy", a postanowienie ma wejść w życie od momentu jego doręczenia stronie polskiej. Jeżeli rząd w Warszawie nie dostosuje się do zaleceń Trybunału, na Polskę może zostać nałożona kara w wysokości nawet 100 tys. euro dziennie.

Trybunał podjął decyzję rozpatrując wniosek Komisji Europejskiej, która wniosła skargę dot. przepisów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o zapisy, które obniżają sędziom wiek emerytalny z 70 do 65 lat. W efekcie wprowadzenia ustawy, z Sądu Najwyższego musiało odejść 22 sędziów. KE uważa, że ustawa jest niezgodna z konstytucją.

Tymczasowe postanowienie TSUE dotyczy również prof. Małgorzaty Gersdorf - Trybunał zakazuje powoływania nowego prezesa na miejsce dotychczasowej I Prezes SN.

Piątkowe postanowienie nie jest ostatecznym wyrokiem w sprawie. TSUE zastosowało "środek tymczasowy", a teraz, przez najbliższe tygodnie, będzie badał sprawę.

- Właśnie w ostatnich godzinach przyszło zawiadomienie ze strony TSUE. Mogę powiedzieć, że na pewno po przeanalizowaniu dokładnym ustosunkujemy się do tego. Ja w rozmowach bilateralnych myślę, że przekonałem kilku kolejnych przywódców co do tego, jak wyglądała polska reforma wymiaru sprawiedliwości, jak ona wygląda, jak bardzo jest potrzebna. Pokazywałem, że 80% Polaków chce reformy wymiaru sprawiedliwości, że te wyroki bardzo często są uważane za niesprawiedliwe, nieobiektywne, godzące w poczucie sprawiedliwości ludzi i dlatego my tę reformę kontynuujemy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, przebywający w piątek w Brukseli.

- To jest godzina prawdy dla rządu. Nie zdarzyło się, by jakikolwiek kraj kompletnie zlekceważyl środki tymczasowe. Jezeli rząd PiS się nie dostosuje, to żadne zapewnienia, że chcemy być w UE nie pomogą. To będzie POLEXIT na raty - skomentował całą sprawę Janusz Lewandowski, europoseł Platformy Obywatelskiej w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

"Zamach TSUE na Polskę!" - napisała na Twitterze posłanka Zjednoczonej Prawicy Krystyna Pawłowicz. Posłanka załączyła również tłumaczenie postawonienia TSUE, w którym czytamy:

"Rzeczpospolita Polska jest zobowiązana [...] powstrzymać się od wszelkich działań mających na celu powoływanie sędziów Sądu Najwyższego, których dotyczą przepisy leżące u podstaw naruszenia [...]". Poinformowano również, że "rozstrzygnięcie o kosztach nastąpi w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie".

Do sprawy odniósł się też rzecznik prezydenta, Bartłomiej Spychalski, który stwierdził:

- Wydaje się, że będzie potrzebna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 34

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Samanta Blumstein
W dniu 19.10.2018 o 23:42, jaka szkoda napisał:

Ta decyzja TSUE przed wyborami samorządowymi (od północy dzisiaj obowiązuje cisza wyborcza), jest fenomenalna. Mieliśmy dość dyktatu sowietów i już mamy dość dyktatu Brukseli.   

Kasy się nachapałeś i jak trzeba coś do Unii dołożyć , to Unia jest beee . Typisch polnisch.  :D

Polacy mogą się szwędać po całym Świecie ale innym wara od Polszy  , bo Wolska tylko dla Wolaków.

P
Pinky
Spokojna Twoja rozczochrana. Oddadzą na Caritas.
t
to lepsi sędziowie do TK
dwaj co brali współudział z Sejmem w łamaniu Konstytucji i trzej świadkowie a po zaprzysiężeniu by oceniali swoją postawę w Sejmie. To jak ich nazwiesz?
P
Polihistor
Może skończył (a) właściwe studia, tylko nie zrozumiał (a)? Bywa, bywa ...
j
jaka szkoda

Ta decyzja TSUE przed wyborami samorządowymi (od północy dzisiaj obowiązuje cisza wyborcza), jest fenomenalna. Mieliśmy dość dyktatu sowietów i już mamy dość dyktatu Brukseli.

 
l
likwidacja
państwa
B
Brzeszczot
W dniu 19.10.2018 o 16:25, Gość napisał:

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał postanowienie zabezpieczające i nakazał Polsce przywrócenie do pracy sędziów Sądu Najwyższego, zwolnionych w wyniku uchwalenia ustawy obniżającej wiek z 70 do 65 lat, wstrzymaniu mianowanie nowych sędziów do SN, zawiesił obowiązywanie przepisu nakazującego zwalnianie z SN sędziów,którzy kończą 65 lat. Dodatkowo,zakazano Polsce powoływania nowego I Prezesa SN i zwalniania prof. Gersdorf z tego stanowiska. Nie można też powoływać jakiegoś zastępcy. Decyzja zabezpieczająca obowiązuje państwo członkowskie natychmiast i nie przysługuje od niej odwołanie. Może być zmieniona dopiero w wyniku posiedzenia Trybunału.

Ci z tych organów wykonawczych UE nie rozumieją tego, że my Polacy chcemy oczyścić organy wymiaru sprawiedliwości i ścigania z komunistycznych popłuczyn. To przykre. W budowaniu demokracji nie mogą uczestniczyć ci, co w latach PRL-u niszczyli tą demokrację.

b
bo w Polsce nie ma już TK
Jest tylko jego atrapa, jak twierdzą najwybitniejsi polscy konstytucjonaliści z Andrzejem Rzeplińskim na czele.
z
z wartościami europejskimi
Kto miał to ocenić? Atrapa TK? Dublerzy sędziów TK, a więc nieuprawnione osoby?
T
TSUE,
będzie interpretował Konstytucję RP?
z
zmieniając Konstytucję RP
musimy dostosować do prawa Unii Europejskiej.
T
Tylko TK
"KE uważa, że ustawa jest niezgodna z konstytucją." - Trybunał Sprawiedliwości UE powinien odesłać do Trybunału Konstytucyjnego RP. To jest ingerencja w Konstytucję państwa.
K
Karolek
Decyzja wiceprezesa trybunału a nie decyzja trybunału.
Dziwnym trafem decyzja wydana w ostatnich godzinach kampanii wyborczej. Ten pan chyba nie wie o co chodzi i jest pod wpływem targowickich totalsów. A Lewandowski myśli,że wszyscy są tak nieogarnięci jak on skoro nie wie jakie są statystyki respektowania i nierespektowania wyroków trybunału. On by chciał aby specjalistka od karaoke i palenia świeczek po wsze czasy była pierwszą prezes. Przecież to wielka dyskryminacja, że totalsi nie dają jej pójść na emeryturę.
G
Gość
Kudrycka, Róża von Coś tam, Pitera, oraz różne Michniki i Blumsztajny wraz z niemieckimi faszystami. Mamy więc mieszaninę żydokomuny, pół-Niemców i Niemców.
G
Gość
Jeżeli ma inne poglądy, to w żadnym wypadku.
Wróć na i.pl Portal i.pl