Trzy łodzie zaginęły na wschodnim Atlantyku
Dwie łodzie przewożące około 100 wypłynęły 23 czerwca z Mbour w środkowym Senegalu. Trzecia, z około 200 migrantami na pokładzie opuściła Kafountine na południu kraju. Wkrótce potem stracono z nimi łączność.
Hiszpańscy ratownicy znaleźli prawdopodobnie jedną z łodzi z 86 osobami na pokładzie w okolicach Wysp Kanaryjskich. Władze nie potwierdziły, że jest to część zaginionej grupy, jednak kolorowa łódź, na której znajdowali się migranci, jest pirogą używaną w Senegalu.
Śmiertelnie niebezpieczna trasa
Hiszpańska Służba Ratownictwa Morskiego poinformowała, że migranci zostaną przetransportowani do Hiszpanii. Podała również, że zaalarmowała statki pływające po wodach Atlantyku pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi a Afryką Zachodnią, aby poszukiwały zaginionych łodzi z migrantami.
Trasa migracyjna przez Atlantyk jest jedną z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Według danych przekazanych przez Caminando Fronteras, hiszpańską pozarządową organizację zajmującą się problemami migrantów, w pierwszej połowie 2023 r. zginęło lub zaginęło na tej trasie już niemal 800 osób.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Według hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w ostatnich latach Wyspy Kanaryjskie stały się jednym z głównych miejsc docelowych osób próbujących przedostać się do Hiszpanii. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku na Wyspy Kanaryjskie dotarło ponad 7 tysięcy migrantów.
Tragedia u wybrzeży Grecji
Jedno z największych masowych utonięć migrantów udających się do Europy miało miejsce w zeszłym miesiącu na Morzu Śródziemnym, gdzie przypuszczalnie zginęło ponad 500 osób u wybrzeży Grecji.
Zaginione łodzie często nie posiadają żadnych oficjalnych dokumentów. Niektórych z nich nigdy nie odnaleziono, niektóre zaś odkrywane są w odległych zakątkach globu. W 2021 r. co najmniej siedem łodzi próbujących dostać się na Wyspy Kanaryjskie zdryfowało na Karaiby i do Brazylii.
Przed czym uciekają migranci?
Według Caminando Fronteras migranci przeprawiający się przez Atlantyk pochodzą głównie z Maroka, Sahary Zachodniej i Mauretanii. Jednak w samym czerwcu co najmniej 19 łodzi z uchodźcami przybyło z Senegalu.
Wśród czynników popychających mieszkańców Afryki Zachodniej do podjęcia tej niebezpiecznej podróży wymienia się czynniki ekonomiczne, brak miejsc pracy, ale także niepokoje polityczne i działalność ekstremistów. W ubiegłym miesiącu w Senegalu co najmniej 23 osoby zginęły podczas tygodniowych protestów między policją a zwolennikami opozycji.
Źródło: ABC News
