Tusk obiecywał likwidację Funduszu Kościelnego. A przekazał na niego rekordową kwotę!

Marcin Koziestański
Donald Tusk obiecywał w czasie kampanii likwidację Funduszu Kościelnego
Donald Tusk obiecywał w czasie kampanii likwidację Funduszu Kościelnego Fot. Mikołaj Nowacki / Polskapress
Fundusz Kościelny nie zostanie zlikwidowany. W projekcie budżetu przygotowanym przez rząd Donalda Tuska przeznaczono na ten cel ponad 250 milionów złotych, najwięcej w historii. Likwidacja Funduszu była jedną z obietnic programowych KO, zawartą w "100 konkretach" - informuje Interia.

Kwota najwyższa w historii

W budżecie przedstawionym przez nowy rząd Donalda Tuska na Fundusz przeznaczono 257 milionów złotych, tyle samo, co w projekcie przygotowanym jeszcze przez gabinet Mateusza Morawieckiego. Jeśli dokument zostanie przyjęty w niezmienionej formie, kwota na Fundusz będzie najwyższa w historii.

"Zgodnie z ustawą środki z Funduszu Kościelnego są przeznaczane na "konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych" oraz "wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej". Wysokość kwoty przeznaczanej na ten cel w budżecie jest skorelowana z płacą minimalną, co sprawia, że każdego roku jest ona coraz wyższa. Do roku 2012 na wpłaty na Fundusz wynosiły łącznie mniej niż 100 mln zł, z kolei w budżecie na rok 2023 po raz pierwszy przekroczyły poziom 200 mln zł" - pisze Interia.

Co zakłada budżet?

Projekt budżetu przedstawiony w czwartek w Sejmie przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego zakłada m.in. 30 proc. podwyżkę dla nauczycieli, która w przypadku osób zaczynających pracę w zawodzie wyniesie 33 proc., 20 proc. podwyżki dla pracowników tzw. budżetówki czy 500 mln złotych na dofinansowanie procedury in vitro.

Źródło: Interia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl