Aktem oskarżenia objęto 45 osób, zarzucając im m. in. wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie przekraczającej 23 mln złotych i pranie brudnych pieniędzy w łącznej kwocie ponad 120 mln złotych.
Symulowany obrót towarami
W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy prowadzonym wspólnie z Białostockim Zarządem CBŚP ustalono, że działająca w latach 2008-2015 w kraju, jak również na terenie Niemiec i Czech zorganizowana grupa przestępcza, poprzez sieć polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych, dokonywała częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, a także napojami gazowanymi.
Według śledczych transakcje te nie miały celu gospodarczego, lecz służyły uzyskaniu nienależnych korzyści podatkowych. Oskarżeni w tym celu mieli wystawiać nierzetelne faktury VAT, a następnie po ich zaksięgowaniu, rozliczać je w różnych urzędach skarbowych, po czym przelewy trafiały na rachunki kontrolowanych przez grupę firm. Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzenia przez oskarżonych nienależnego podatku VAT przekroczyły 23 mln złotych.
Oskarżeni staną wkrótce przed sądem w Białymstoku.
Zarzuty aktu oskarżenia
Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tworzenia i posługiwania się nierzetelną, fikcyjną dokumentacją finansowo-podatkową, przestępstw karno-skarbowych, a w odniesieniu do 21 osób prania brudnych pieniędzy oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia nielegalnego pochodzenia środków płatniczych w łącznej kwocie przekraczającej 120 mln zł.
Na poczet przyszłych kar i środków karnych o charakterze finansowym, prokurator zabezpieczył należące do oskarżonych mienie o łącznej wartości ponad 33 mln złotych. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

mm