Udawali sprzedaż blachy i napojów gazowanych. Wszystko, by wyłudzić zwrot podatku VAT

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Grupa przestępcza, w celu uzyskania korzyści podatkowych, dokonywała częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, a także napojami gazowanymi.
Grupa przestępcza, w celu uzyskania korzyści podatkowych, dokonywała częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, a także napojami gazowanymi. zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej. 45 osób oskarżono o popełnianie przestępstw związanych z fikcyjnym obrotem artykułami stalowymi oraz napojami gazowanymi.

Aktem oskarżenia objęto 45 osób, zarzucając im m. in. wyłudzenie nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie przekraczającej 23 mln złotych i pranie brudnych pieniędzy w łącznej kwocie ponad 120 mln złotych.

Symulowany obrót towarami

W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy prowadzonym wspólnie z Białostockim Zarządem CBŚP ustalono, że działająca w latach 2008-2015 w kraju, jak również na terenie Niemiec i Czech zorganizowana grupa przestępcza, poprzez sieć polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych, dokonywała częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, a także napojami gazowanymi.

Według śledczych transakcje te nie miały celu gospodarczego, lecz służyły uzyskaniu nienależnych korzyści podatkowych. Oskarżeni w tym celu mieli wystawiać nierzetelne faktury VAT, a następnie po ich zaksięgowaniu, rozliczać je w różnych urzędach skarbowych, po czym przelewy trafiały na rachunki kontrolowanych przez grupę firm. Straty Skarbu Państwa z tytułu wyłudzenia przez oskarżonych nienależnego podatku VAT przekroczyły 23 mln złotych.

Oskarżeni staną wkrótce przed sądem w Białymstoku.

Zarzuty aktu oskarżenia

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, tworzenia i posługiwania się nierzetelną, fikcyjną dokumentacją finansowo-podatkową, przestępstw karno-skarbowych, a w odniesieniu do 21 osób prania brudnych pieniędzy oraz znaczne utrudnienie stwierdzenia nielegalnego pochodzenia środków płatniczych w łącznej kwocie przekraczającej 120 mln zł.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych o charakterze finansowym, prokurator zabezpieczył należące do oskarżonych mienie o łącznej wartości ponad 33 mln złotych. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl