Sprawa dotyczy śledztwa prowadzonego od ponad dwóch lat przez Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie. Jak poinformował w poniedziałek zespół prasowy ABW, funkcjonariusze agencji zatrzymali kolejne trzy osoby zajmujące się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej. To kobieta oraz dwaj mężczyźni, m.in. syn jednego z kierujących grupą przestępczą.
- Działali na rzecz zorganizowanej grupy przestępczej, która kupowała spółki na terytorium Polski i rejestrowała je na „słupy”. Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej, nie rozliczały się podatkowo, a ich wyłącznym celem było umożliwienie przyjęcia środków pieniężnych, głównie z terytorium Rosji, a następnie przelewanie ich na kolejne rachunki bankowe m.in. spółek działających w Wielkiej Brytanii, państwach Dalekiego Wschodu i w rajach podatkowych – informuje Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. – W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, „wyprano” łącznie ponad miliard złotych – dodaje.
Z informacji przekazanych Kurierowi przez Stanisława Żaryna nie wynika, by w działalność grupy przestępczej zaangażowane były osoby pochodzące z województwa lubelskiego.Wiadomo natomiast, że pieniądze, którymi zasilano spółki wykorzystywane w ramach działalności grupy, pochodziły w przeważającej części z terytorium Rosji.
Jak ustalili agenci ABW grupa kupowała na terenie Republiki Demokratycznej Kongo surowce mineralne, w tym rudy tantalu oraz złota łamiąc unijne przepisy dotyczące importu surowców pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.
Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz ich samochody. Zabezpieczono dokumentację, telefony oraz komputery. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustwa oraz utrudniania postępowania. Wobec całej trójki sąd zastosował tymczasowy areszt.
Od kwietnia 2019 roku w tej sprawie zatrzymano 22 osoby. Łącznie też zabezpieczono ponad 17 mln zł w gotówce.
- Gdzie na jednodniową wycieczkę po Lubelszczyźnie? Sprawdź TOP5 propozycji
- Narodziny nowej tradycji - Kazimierskie święto sąsiada. ZDJĘCIA
- W Lublinie, Chełmie i Puławach odbyły się protesty przeciwko wyrokowi TK
- „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
- Vintage nadal w modzie! Targ staroci znów zawitał do Świdnika
- "Udało się zrobić coś niemożliwego". W Puławach oficjalnie otwarto nową halę
