Ujawniono kolejną transzę dokumentów dotyczących zabójstwa prezydenta Kennedy'ego. Co zawierają?

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Prezydent USA Joe Bidena zdecydował o publikacji 13 tys. dokumentów, mających związek z zabójstwem prezydenta Johna F. Kennedy'ego
Prezydent USA Joe Bidena zdecydował o publikacji 13 tys. dokumentów, mających związek z zabójstwem prezydenta Johna F. Kennedy'ego East News
Prezydent USA Joe Bidena zdecydował o publikacji 13 tys. dokumentów, mających związek z zabójstwem prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Wśród nich m.in. raporty służb z podsłuchanych rozmów domniemanego zabójcy prezydenta z sowieckimi dyplomatami w Meksyku.

Dlaczego CIA nie chce ujawnienia wszystkich dokumentów ws. zabójstwa Johna F. Kennedy'ego?

Archiwa Narodowe USA opublikowały w czwartek kolejną transzę ponad 13 tys. dokumentów, mających związek z zabójstwem prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Według archiwów, wciąż niejawne pozostaje ok. 3 proc. dokumentów. Nowa transza dokumentów została ujawniona decyzją prezydenta Bidena, który stwierdził w memorandum nakazującym ich publikację, że kluczowym jest zapewnienie, by rząd Stanów Zjednoczonych zmaksymalizował przejrzystość poprzez ujawnienie wszystkich informacji w dokumentach dotyczących zabójstwa, poza przypadkami, gdzie najsilniejsze możliwe powody przemawiają przeciwko temu.

Mimo publikacji, wciąż nieujawnionych pozostaje ok. 3 proc. dokumentów, mimo że ustawa Kongresu z 1992 r. nakazała publikację wszystkich z nich do 2017 r. Według rzecznika Centralnej Agencji Wywiadowczej cytowanego przez "Washington Post", agencja uważa, że ujawniła już wszystkie informacje bezpośrednio związane ze sprawą zabójstwa JFK, ale wciąż cenzuruje część dokumentów, bo zawierają informacje na temat źródeł i metod CIA, w tym z lat 90.

Domniemany zabójca prezydenta Kennedy'ego

Wiele z opublikowanych dokumentów było wcześniej dostępne, lecz zawierały wykreślenia. W nowej transzy znalazły się m.in. raporty służb z podsłuchanych rozmów domniemanego zabójcy prezydenta Lee Harveya Oswalda, z sowieckimi dyplomatami w Meksyku na nieco ponad miesiąc przed morderstwem, we wrześniu i październiku 1963 r.

Oswald miał ubiegać się o wizę do ZSRR i przejściową wizę do Kuby. Dokumenty CIA cytują też źródła agencji wewnątrz pro-kubańskich organizacji, z którymi sympatyzował Oswald, że był on "jednym z nich". Sugerują też, że po raz pierwszy agencja zainteresowała się Oswaldem w 1959 r., kiedy przeprowadził się do ZSRR (wrócił do Ameryki w 1962 r.). Według raportu Komisji Warrena, ciała powołanego do zbadania zabójstwa Kennedy'ego, Oswald działał sam podejmując się zamachu na prezydenta w Dallas.

od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl