Przed parlamentem w Kijowie odbył się protest Korpusu Narodowego, skrajnie prawicowej ukraińskiej partii. Po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej uczestnicy demonstracji domagają się, by zerwać relacje dyplomatyczne z Rosją i znacjonalizować majątek rosyjskich przedsiębiorstw działających na Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ | ATAK ROSYJSKICH OKRĘTÓW NA MORZU AZOWSKIM. UKRAINA WPROWADZA STAN WOJENNY
Ponadto chcą, by Ukraina przestała respektować umowę zawartą z Rosją w 2003 roku i regulującą żeglugę na Morzu Azowskim. Na jej mocy oba kraje uznały ten akwen oraz Cieśninę Kerczeńską za swoje wody wewnętrzne.
Członkowie i zwolennicy Korpusu Narodowego odpalali race i nieśli transparent z hasłem „Nie wycofujcie się!”.
Rosjanie prowokują na wschodniej flance NATO. Samoloty Eurof...
Stan wojenny na Ukrainie od 28 listopada. Gdzie będzie obowiązywał?
Od 28 listopada od godz. 9 rano na terenie całej Ukrainy będzie obowiązywał stan wojenny. Taką decyzję podjął prezydent Petro Poroszenko. Zwołana w nadzwyczajnym trybie Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła prezydencki dekret.
Stan wojenny na Ukrainie ma trwać do 27 grudnia. Wprowadzony zostanie na obszarze 10 obwodów Ukrainy, które graniczą z Rosją, Mołdawią, leżą na wybrzeżu Morza Czarnego lub Azowskiego.
Źródło:
RUPTLY
Dyskusja opóźniła się, ponieważ trybunę parlamentarną zablokowali m.in. posłowie populistycznej Radykalnej Partii deputowanego Ołeha Laszki. Domagali się oni przerwy dla konsultacji klubów parlamentarnych z prezydentem.
Przeciwnicy wprowadzenia stanu wojennego wyrażali obawy, że jest to pretekst do przełożenia na przyszły rok wyborów prezydenckich. Poroszenko zapewnił, że wybory odbędą się w terminie. Datę wyborów prezydenckich ustalono na 31 marca 2019 r.
