Ukraina pracuje nad sposobami powstrzymania przyszłej agresji. Kijów pamięta o błędach z przeszłości

Kazimierz Sikorski
Ukraina chce zapewnić sobie warunki, które zapewnią jej bezpieczeństwo
Ukraina chce zapewnić sobie warunki, które zapewnią jej bezpieczeństwo Ukrinform/East News
Ukraińscy politycy tworzą plan, który miałby powstrzymać zakusy każdego kolejnego agresora, który kiedykolwiek zechciałby zaatakować ich kraj. Chcą, by grupa państw zagwarantowała Ukrainie bezpieczeństwo przed naruszeniem jej terytorium. Chodziłoby o inwestycje w ukraińską obronność, dostawy broni i wsparcie wywiadowcze.

Grupa ukraińskich urzędników, ministrów i byłych premierów pracuje nad opracowaniem sposobów powstrzymania Putina przed ewentualnym ponownym atakiem na ten kraj.

- Kijów chce stworzyć koalicję państw, które są gotowe zagwarantować Ukrainie bezpieczeństwo przed jakimkolwiek naruszeniem jej terytorium lub ingerencją w jej suwerenność - podało biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Kijów opisuje plan jako sposób na zmobilizowanie krajów gotowych wesprzeć Ukrainę prawnie wiążącymi gwarancjami, że przyjdą jej z pomocą, aby odstraszyć kolejny atak ze strony Rosji – lub jakikolwiek inny – i aby pomóc Ukrainie przygotować się do odpowiedniej reakcji.

Niekoniecznie chodzi o zobowiązanie NATO z artykułu 5, ale plan obejmowałby inwestycje w ukraińską obronność, transfery broni i wsparcie wywiadowcze.

Jest jednak problem. USA i sojusznicy mogą nie chcieć podpisać prawnie wiążącego traktatu, zawierającego „gwarancje” bezpieczeństwa, które mogłyby wciągnąć te kraje w szerszy konflikt.

Ten plan jest ostatnim krokiem, jaki podejmują ukraińscy politycy, by naprawić błędy z przeszłości. W ramach porozumienia o rezygnacji z broni jądrowej Ukraina podpisała w latach 90. porozumienie z USA, Wielką Brytanią i Rosją, w którym obiecano Ukrainie „gwarancje” bezpieczeństwa na wypadek naruszenia jej granic.

Ale te zapewnienia, znane jako Memorandum Budapeszteńskie, nie wystarczyły, by powstrzymać Rosję przed inwazją w 2014 i 2022 roku. Memorandum Budapeszteńskie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa okazało się bezwartościowe. Dopóki Ukrainie nie zapewni się wyjątkowych i skutecznych gwarancji bezpieczeństwa – osadzonych w ewentualnym procesie pokojowym – nie ma powodu, by sądzić, że to się nie powtórzy - twierdzą urzędnicy.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl