Po analizie funkcjonariuszy KAS okazało się, że jest to żółw stepowy (Testudo horsfieldii) objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
- Zgodnie z tą konwencją, ochronie podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty. Na ich legalny przewóz przez granicę potrzebne jest odpowiednie zezwolenie, którego kierowca nie okazał do kontroli. Żółw został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu - informuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Zaledwie kilka dni wcześniej podczas kontroli pojazdów w Korczowej funkcjonariusze KAS i SG ujawnili nielegalny przewóz papugi Żako.
KAS przypomina, aby przed wyjazdem za granicę sprawdzić, na jakie żywe okazy roślin czy zwierząt lub wykonane z nich przedmioty, warto zwrócić szczególną uwagę.
Informacje na ten temat znajdują na stronie podatki.gov.pl oraz stronach ambasad poszczególnych krajów.
W ubiegłym roku funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 4,5 tys. okazów CITES w tym: 246 żywych zwierząt, 22 okazy spreparowane a także ponad 4,2 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej.
ZOBACZ TEŻ:
Tak pracują psy służbowe w Straży Granicznej [ZDJECIA]
