Cywilna misja UE w Armenii
Misja UE w Armenii (EUMA) powstaje na podstawie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. W grudniu władze w Erywaniu zwróciły się do Brukseli z zaproszeniem, by Unia zorganizowała taką misję.
„Celem misji jest przyczynienie się do stabilności na obszarach przygranicznych Armenii, budowa zaufania w terenie oraz tworzenie środowiska sprzyjającego wspieranym przez UE wysiłkom normalizacyjnym między Armenią a Azerbejdżanem – czytamy w oświadczeniu Brukseli.
Do powołania misji odniósł się Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
- Założenie misji UE w Armenii rozpoczyna nową fazę zaangażowania Unii w obszarze południowego Kaukazu. UE będzie dalej wspierać próby deeskalacji i zobowiązuje się pracować z obydwoma stronami na rzecz trwałego pokoju w regionie – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym.
Armenia. Jest decyzja w sprawie misji Unii Europejskiej
Początkowo mandat misji EUMA obejmuje okres dwóch lat. Kwatera główna operacji będzie na miejscu w Armenii. Cywilnym dowódcą będzie Stefano Tomat, dyrektor zarządzający Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych ds. zdolności planowania i prowadzenia działań cywilnych.
Od października do grudnia w Armenii działała Misja Monitorująca UE, na czele której stał Polak Marek Szczygieł.
Działalność unijnych misji w tym kraju związana jest z trwającym konfliktem pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Podczas spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze 6 października 2022 r., oba kraje zobowiązały się wzajemnie uznawać suwerenność i integralność terytorialną.

lena