Kanclerz Scholz w Pekinie o wojnie i biznesie. Chiny to największy partner handlowy Niemiec

Grzegorz Kuczyński
Olaf Scholz spędzi w Chinach trzy dni.
Olaf Scholz spędzi w Chinach trzy dni. bundeskanzler.de
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozpoczął w niedzielę w Chinach trzydniową wizytę skoncentrowaną na stosunkach gospodarczych – o czym świadczy skład delegacji i harmonogram wizyty. Na pewno będzie też próba przezwyciężenia różnic między Berlinem i Pekinem w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

Pierwszym celem podróży Scholza było przemysłowe centrum Chongqing, gdzie wraz z delegacją ministrów i liderów biznesu miał odwiedzić częściowo finansowaną przez Niemcy firmę i inne miejsca w rozległym mieście, które jest bazą produkcyjną dla chińskiego przemysłu samochodowego i innych gałęzi przemysłu. Scholz ma również odwiedzić centrum finansowe Szanghaju podczas swojej trzydniowej wizyty, a następnie udać się do stolicy, Pekinu, aby spotkać się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.

Zyskowna zależność

Niemieckie firmy, takie jak BMW i Volkswagen, są w dużym stopniu zależne od chińskiego rynku, nawet jeśli wsparcie Pekinu dla Rosji powoduje tarcia z Zachodem. Niemiecka gospodarka skorzystała na chińskim popycie na inwestycje i produkty, od samochodów po chemikalia, ale więzi te zostały ostatnio naruszone w wyniku rosnącej konkurencji ze strony chińskich firm i zaostrzonych przepisów.

Niemieckie firmy argumentują, że napotykają nieuczciwe bariery rynkowe w Chinach, a rząd RFN naciska na politykę "zmniejszania ryzyka", aby zmniejszyć zależność od chińskiego rynku i dostawców. Mimo to Chiny pozostały głównym partnerem handlowym Niemiec ósmy rok z rzędu w 2023 r., z 254,1 mld euro w towarach i usługach wymienianych między stronami. To nieco więcej, niż w relacjach handlowych Niemiec z USA.

Pekin po stronie Rosji

Przed przyjazdem do Państwa Środka Scholz opublikował na platformie społecznościowej X wpis, że omówił w sobotę "masowe" rosyjskie ataki powietrzne na cywilną infrastrukturę energetyczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zadeklarował, że Berlin będzie "niezłomnie stał po stronie Ukrainy", czego dowodem dostawa kolejnego zestawu Patriot.

Chiny odmówiły skrytykowania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Utrzymują stosunki handlowe z rządem prezydenta Władimira Putina, wspierają rosyjską gospodarkę i zbrojeniówkę borykające się z zachodnimi sankcji, wreszcie dostosowują swoją politykę zagraniczną do Moskwy w opozycji do liberalnego porządku politycznego kierowanego przez USA, jednocześnie reklamując swój autorytarny system jednopartyjny jako lepszą alternatywę.

źr. VOA News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl