Unieważnienie sędziów Trybunału Konstytucyjnego będzie bezprawne
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Szczucki na platformie X (wcześniej Twitter) odniósł się do słów polityków Koalicji Obywatelskiej, którzy chcieliby unieważnić status sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Szczucki wyjaśnił, że jakiekolwiek uchwały podjęte w tym temacie "będą bezprawne" i dodał, że "nie ma tutaj żadnej analogii do uchwał z 2015 r.".
Poseł zwrócił uwagę na trzy znaczące aspekty, które odróżniają obecną sytuację od tej sprzed ośmiu lat. Po pierwsze, w przypadku obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wyboru dokonano zgodnie z procedurą, podczas gdy wtedy "wybór dokonany przez PO-PSL był obarczony błędami proceduralnymi".
W związku z wyborem obecnych sędziów TK, "nie zakwestionowano zgodności z Konstytucją przepisów będących podstawą wyboru", a przepisy te podczas decyzji z 2015 roku "były w oczywisty sposób niezgodne z Konstytucją", co potwierdzają wyroki Trybunału Konstytucyjnego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Na koniec wskazał również, że obecni sędziowie zostali wybrani i złożyli ślubowanie, które sprawiło, że stali się sędziami Trybunału Konstytucyjnego, podczas gdy wtedy prezydent RP nie przyjął od nich ślubowania.
"Wszyscy sędziowie TK mają prawo i obowiązek dokończyć swoje kadencje. Sejm nie ma prawa skracać im kadencji, ani stwierdzać nieważności ich wyboru" - podsumował Krzysztof Szczucki.
Politycy KO chcą unieważnić sędziów
Dyskusja w sprawie sędziów Trybunału Konstytucyjnego nabrała tempa po wypowiedzi Borysa Budki, który wskazał, że zmiany związane z wymiarem sprawiedliwości powinny rozpocząć się od zmian w TK.
"W pierwszej kolejności trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów TK, bo jest to wykonanie orzeczenia legalnego Trybunału z 2015 roku. To oczywiste, że to może stwierdzić Sejm, bo Sejm musi naprawić grzech pierworodny popełniony w 2015 roku przez większość PiS" - zaznaczył Budka.
Wskazał też, że "te uchwały nie wymagają publikacji", bo "one nie są czymś, co jest prawotwórcze, one tylko stwierdzą, że Sejm w 2015 roku naruszył konstytucję, potwierdzając wyrok TK. Bo jest wyrok legalnego TK, który stwierdził, że Sejm większością PiS w sposób nielegalny obsadził te stanowiska, a więc wybór jest nieważny".
lena