United Cup. Linette triumfuje! Polska zagra o półfinał z Włochami!

Zbigniew Czyż
Magda Linette w meczu z Jil Teichmann
Magda Linette w meczu z Jil Teichmann Jason O'Brien / AAP
Magda Linette pokonała Jil Teichmann 5:7, 6:4, 6:1 w czwartym meczu Polska-Szwajcaria, podczas turnieju United Cup rozgrywanego na kortach w Australii. Dzięki zwycięstwu poznanianki, reprezentacja Polski prowadzi ze Szwajcarią 3:1 i zapewniła sobie już triumf w całym spotkaniu nad Helwetami. Do rozegrania pozostał jeszcze tylko pojedynek mikstów. W walce o półfinał, "biało-czerwoni", triumfator grupy B, zagrają jutro ze zwycięzcą grupy E, reprezentacją Włoch.

Nerwowy pierwszy set

Pierwszy set, zajmującej aktualnie 48. miejsce w rankingu WTA Magdy Linette z Jil Teichmann, 25. pozycja w zestawieniu WTA był niezwykle wyrównany. Polka świetnie rozpoczęła mecz od prowadzenia 3:0. Potem jednak jej gra wyraźnie się zacięła. Do głosu doszła Teichmann wygrywając kolejne trzy gemy. Linette zdołała jeszcze objąć prowadzenie 4:3 i 5:4, ale trzy ostatnie gemy należały do reprezentantki Szwajcarii. Po 56. minutach wygrała seta 7:5.

Na początku drugiego, Linette zapomniała o pierwszej partii, wróciła do dobrej gry. Znów świetnie rozpoczęła od prowadzenia 3-0. W kolejnych gemach potrafiła utrzymać prowadzenie 4:1 i 5:2, ale wtedy wróciły koszmary z pierwszego seta. Trzy gemy z rzędu padły łupem Teichmann. Przy stanie 5:3, Linette miała piłkę setową, nie potrafiła jednak jej wykorzystać . Ostatecznie, wyszła zwycięsko z nerwowej batalii, przełamała rywalkę, wygrała seta 6:4 i po godzinie, dziewięciu minutach doprowadziła do remisu 1:1.

Linette utrzymała nerwy na wodzy

Trzeci set rozpoczął się identycznie jak dwa poprzednie, od prowadzenia Polki 3:0. Teichamnn zerwała się do walki, wygrała jednego gema, ale Linette szybko odpowiedziała. Wygrała trzy gemy z rzędu, seta 6:1, a cały mecz 2:1. Polska zwyciężyła grupę B, w meczu o półfinał zmierzy się z Włochami.

Dziś, w Brisbane odbędzie się jeszcze jeden mecz w ramach rywalizacji Polski ze Szwajcarią. W pojedynku mikstów nie zagra jednak para Światek/Hurkacz. W ich miejsce wystąpią Alicja Rosolska i Kacper Żuk.

Turniej rozgrywany jest w trzech miastach: Perth, Brisbane i Sydney. W pierwszej edycji United Cup bierze udział 18 reprezentacji. Podzielono je na sześć grup, po dwie w każdym w mieście.

4 stycznia zwycięzcy grup w każdym mieście zagrają ze sobą o awans do półfinału. W półfinale wystąpi też jeden z trzech pokonanych zwycięzców grup, który miał najlepszy bilans w fazie grupowej.

Półfinały zaplanowano na 6 i 7 stycznia, finał na 8 stycznia. Spotkania rozegrane zostaną w Sydney.