Uroczyste odsłonięcie muralu patriotycznego w Gdańsku-Zaspie. Fundacja Polscy Patrioci i mieszkańcy uczcili ppłk. Stanisława Skarżyńskiego

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
Mural historyczno-patriotyczny poświęcony pilotowi Wojska Polskiego ppłk. Stanisławowi Skarżyńskiemu odsłonięto w niedzielę 2 lipca na gdańskiej Zaspie. Przedsięwzięcie zorganizował Krzysztof Dąbrowski z Fundacji Polscy Patrioci.

To już kolejny mural na Zaspie w Gdańsku

Zaspa - dzielnica Gdańska i świątynia murali. Na ścianach tamtejszych budynków polscy i zagraniczni artyści umieścili w minionych latach kilkadziesiąt malowideł, a wiele z nich nawiązuje do historii. Na muralach widnieją m.in. portrety św. Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, a od 2 lipca 2023 roku także ppłk. Stanisława Skarżyńskiego - pierwszego Polaka, który przeleciał samolotem Atlantyk i pilot Wojska Polskiego. Zginął w 1942 r. zestrzelony nad Morzem Północnym.

Krzysztof Dąbrowski, prezes Fundacji Polscy Patrioci uważa, że jest to bohater, który swoją walecznością i patriotyzmem zasłużył na to, by jego portret znalazł się na ścianie bloku przy ul. Dywizjonu 303 nr 5.

Kim był ppłk. Stanisław Skarżyński?

Ppłk pil. Stanisław Skarżyński – ur. 1.05.1899 r. w Warcie. Działał w szkolnych organizacjach niepodległościowych. W listopadzie 1918 wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego. Dowodził akcją rozbrajania żołnierzy niemieckich i przejmowania od Niemców władzy w Warcie.

Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1925 r. ukończył szkołę lotniczą. W okresie międzywojennym wykonywał słynne rajdy lotnicze: w 1931 lot dookoła Afryki i w 1933 przelot nad Atlantykiem na samolocie RWD-5bis. Ustanowił międzynarodowy rekord odległości lotu w kategorii samolotów sportowych. W wojnie obronnej Polski w 1939 r. był szefem sztabu lotniczego armii „Pomorze”. Po ewakuacji do Anglii pełnił m.in. funkcję komendanta stacji bombowej RAF w Lindholme.

Był pilotem Dywizjonu 305. 26.06.1942 r. poleciał na Vickers „Wellington” Mk II nr Z 8528 jako nadliczbowy członek załogi z 305 dywizjonu bombowców stacjonującego w Lindholme. Był to lot bojowy 1000 samolotów, których zadaniem było bombardowanie Bremy. Podczas lotu powrotnego samolot ppłk. Skarżyńskiego został trafiony w silnik, co spowodowało konieczność wodowania w odległości około 14 mil od Great Yarmouth w Norfolk. Uratowała się cała etatowa załoga, natomiast ppłk. Skarżyńskiego fala zniosła ze skrzydła. Morze wyrzuciło jego ciało na brzeg. Pochowany został na cmentarzu w Westterschelling na wyspie Terschelling (Holandia).

Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Polową Odznaką Pilota i innymi odznaczeniami polskimi i zagranicznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl