Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda: Dziękuję za akt braterstwa i człowieczeństwa

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w poniedziałek udział w uroczystym zapaleniu świec chanukowych.
Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w poniedziałek udział w uroczystym zapaleniu świec chanukowych. Fot. PAP/Leszek Szymański
- W pierwszych dniach agresji rosyjskiej na Ukrainę wspólnota żydowska w Polsce wystosowała list wyrażający gotowość do przyjęcia naszych sąsiadów z Ukrainy. Dziękuję za ten akt braterstwa i człowieczeństwa – powiedział podczas uroczystości zapalenia świec chanukowych prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w poniedziałek udział w uroczystym zapaleniu świec chanukowych. W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim uczestniczył również naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

W wygłoszonym wystąpieniu prezydent podkreślił wagę spotkania, zwracał uwagę na jego specjalny wymiar i wymowę.

– To jest święto radności, wielkiego zwycięstwa, ale zwycięstwa podwójnego. Z jednej strony, to jest wielkie zwycięstwo Izraela nad okupantami, którzy chcieli Izraelowi odebrać jego wartości, jego ojczyznę, jego religię, którzy bezcześcili najważniejsze dla Izraela symbole oddania i wierności Bogu. Ale z drugiej strony, to jest także wielkie zwycięstwo jako ludu wiernego Bogu i Boga, jako tego który miał swoją pieczę nad narodem wybranym, nad Izraelem – mówił.

Prezydent: Kto może to wiedzieć lepiej niż wspólnota Żydów na całym świecie?

W przemówieniu Andrzeja Dudy pojawiło się też nawiązanie do wydarzeń współczesnych. Prezydent przypomniał, że w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę wspólnota żydowska w Polsce wystosowała list wyrażający gotowość do przyjęcia naszych sąsiadów z Ukrainy.

– Dziękuję za ten akt braterstwa i człowieczeństwa – powiedział.

Dalej prezydent podkreślił, że przybyli do Polski Ukraińcy nie są dla nas uchodźcami, są dla nas gośćmi. – Tak ich tutaj przyjmujemy. Świat może ich nazywać uchodźcami – powiedział prezydent i zapytał retorycznie: Kto może wiedzieć lepiej niż wspólnota Żydów na całym świecie, co to znaczy przejeżdżać z miejsca na miejsce, musieć opuszczać swój dom i zakładać go na czas krótszy czy dłuższy gdzie indziej?

Kończąc swoje wystąpienie Andrzej Duda złożył najserdeczniejsze życzenia szczęśliwej Chanuki całej wspólnocie Izraela.

"Pamiętać o tych, którzy nie mają dziś światła"

Rabin Michael Schudrich powiedział, że obchodząc Chanukę Żydzi muszą pamiętać o walce przeciwko ciemności, która toczy się na Ukrainie.

– To wspólne zobowiązanie, aby pamiętać o tych, którzy dziś nie mają światła. Módlmy się, aby następna Chanuka była świętem światła także na Ukrainie – podkreślił rabin.

Prezydent zapalił szames – świeczkę, od której płomienia odpala się kolejne, następnie pozostali uczestnicy uroczystości zapalili osiem świec chanukowych. W trakcie zapalania świec odśpiewane zostały błogosławieństwa. Uroczystość zakończył koncert zespołu Sebastiana Wypycha, który wykonał tradycyjne melodie chanukowe.

Chanuka. Żydowskie święto świateł

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca Kislew; w tradycyjnym kalendarzu jej obchody wypadają w listopadzie lub grudniu. W tym roku żydowskie święto świateł rozpoczęło się wieczorem 18 grudnia i potrwa do 26 grudnia.

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukiji. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika chanach oznaczającego poświęcać, inaugurować.

Święto Świateł upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. przed Chrystusem.

Podczas ponownego uświęcenia Świątyni Jerozolimskiej wydarzył się cud - potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień. Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o cudzie, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukiji ustawianej przeważnie na parapecie okna w widocznym z ulicy miejscu.

i.pl, PAP

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl