Ustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Krzysztof Gawkowski wyjaśnia, czy Lewica poprze projekt

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski Fot. Adam Jankowski
Udostępnij:
– Chcemy głosować za ustawą, która będzie dawała szansę na wsparcie społeczeństwu ukraińskiemu, które ucieka przed wojną. Jednocześnie chcemy, aby Polacy czuli, że rząd ich nie opuścił, kiedy oni solidarnie pomagają. Trzeba zatem prawa, które będzie pomagało i Polakom, którzy przyjęli Ukraińców i Ukraińców, którzy przyjechali do Polski. Dlatego Lewica tę ustawę poprze – powiedział polskatimes.pl Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy, pytany o to, czy Lewica poprze ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy, nawet jeśli jej poprawki nie przejdą.

Sejm rozpoczął we wtorek procedowanie rządowego projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.
Według założeń projektu, ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych – opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę; pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku, a także otrzymają niektóre świadczenia społeczne. Przepisy uregulują też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce – ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy, a tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.

Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy, pytany przez polskatimes.pl, czy Lewica poprze tę ustawę, podkreślił, że solidarność i wspólnota powinny dzisiaj być tymi najważniejszymi z elementów, które towarzyszą pracy parlamentarnej. – Szczególnym czasem jest, kiedy do Polski przyjechało ponad milion uchodźców z Ukrainy – zaznaczył.

Poseł Gawkowski wskazał, że „Sejm powinien szybko przyjąć prawo, które będzie pozwalało im tutaj godnie żyć – nie tylko jeśli chodzi o pracę, ale również o ochronę zdrowia, politykę edukacyjną, czy system wsparcia”. – Prawo, które jest dzisiaj procedowane, daje taką perspektywę. Dlatego też Lewica poprze tę ustawę, chociaż zgłasza poprawki. Nie pojawiają nam się elementy dotyczące chociażby abolicji związanej z niektórymi przepisami prawa. Nie chcemy, żeby w projekcie były elementy związane z uniewinnieniem z ewentualnych przestępstw, dlatego zgłosimy poprawki przeciwne temu konkretnemu zapisowi – wyjaśnił.

Dopytywany, czy jeśli poprawki Lewicy nie przejdą, to mimo wszystko ugrupowanie poprze tę ustawę, Krzysztof Gawkowski podkreślił, że „chcemy głosować za ustawą, która będzie dawała szansę na wsparcie społeczeństwu ukraińskiemu, które ucieka przed wojną”. – Jednocześnie chcemy, aby Polacy czuli, że rząd ich nie opuścił, kiedy oni solidarnie pomagają. Trzeba zatem prawa, które będzie pomagało i Polakom, którzy przyjęli Ukraińców i Ukraińców, którzy przyjechali do Polski. Dlatego Lewica tę ustawę poprze – wyjaśnił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl