Nic nie wskazuje na to, żeby batalia o polski wymiar sprawiedliwości miała się szybko skończyć. Co więcej rządowe zmiany w rodzimym sądownictwie zakończyć się mogą europejskimi reperkusjami. A przed tymi ma ostrzec jutro Vera Jourova.
Komisarz ds. praworządności Komisji Europejskiej spotka się we wtorek m.in. z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, wiceszefem dyplomacji Paweł Jabłońskim oraz prawdopodobnie także z prezes TK Julią Przyłębską. Według doniesień RMF FM, podczas rozmów Jourova ma zaapelować do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby ten nie podpisywał tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów.
Wiceprzewodnicząca KE zapowiedziała w rozmowie ze stacją, że jeśli prezydencki podpis znajdzie się na rządowej ustawie o sądach, to „KE niezwłocznie rozpocznie procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej, która może zakończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości UE”.
Waszczykowsk: KE nie ma uprawnień do tego, żeby rozliczać nas z praworządności
Na tę zapowiedź na antenie TOK FM odpowiedział euoposeł Witold Waszczykowski, który stwerdził, że KE „nie ma uprawnień do tego, żeby rozliczać nas z praworządności”.
- Pani Vera Jourova wyraża zaniepokojenie. Co to znaczy? Nie ma w systemie prawnym czegoś takiego jak wyrażenie zaniepokojenia. To samo rzecznik KE, wyraził zaniepokojenie. To jest stanowisko polityczne - stwierdził były minister spraw zagranicznych..
Grodzki chce okrągłego stołu
Z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki napisał list - opublikowany w „Gazetcie Wyborczej” - w którym zaapelował o zwołanie okrągłego stołu. „Aby ta dyskusja miała jakikolwiek sens i nie pozostała jałowa, muszą wziąć w niej udział wszyscy liderzy partyjni, prezydent, premier, minister sprawiedliwości oraz marszałkowie Sejmu i Senatu” - wskazał marszałek.
Ustawa sądowa PiS
PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustaw sądowych, który w założeniu partii rządzącej ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia, np. poprzez podważanie kompetencji sędziów Izby Dyscyplinarnej do orzekania. Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu.
Zobacz też: Izba Dyscyplinarna i KRS o uchwale SN: Sędziowie mogą orzekać
