Po Apelu Pamięci i odśpiewaniu odśpiewamy Hymnu Narodowego harcmistrz Andrzej Karut ujawnił, że Porozumienie chce na setną rocznice Niepodległości postawić w okolicy placu Lotników pomnik Odzyskania Niepodległości. Wieńczyłyby go cztery postacie związane z odzyskaniem niepodległości, tj. marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa. Na miejsce wybrano te, gdzie jeszcze do niedawna planowano postawienie Piłsudskiego na Kasztance.
Zanim marsz dotarł na plac Szarych Szeregów rozpoczęły się tu oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz wielu organizacji. Tu też odbył się Apel Pamięci, a następnie przed popiersiem Piłsudskiego nastąpiło składanie kwiatów przez różne delegacje. Gromkimi brawami zebrani na placu mieszkańcy nagrodzili delację PiS oraz Stowarzyszenia Katyń, natomiast gwizdami i skandowaniem „Zdrajcy!” przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, KOD-u i SLD.
Na zakończenie orkiestra wojskowa odegrała Pierwszą Brygadę.
Jeszcze dziś o godz. 13.30 na Arenie Szczecin przy ul./ Władysława Szafera odbędą się uroczystości pod hasłem Moja Niepodległa. Dla mieszkańców IPN przygotował wiele atrakcji, w tym występy zespołów Szczecinianie i Feel, tor przeszkód dla młodzieży Firefighter Combat Challenge oraz wielkoformatową grę planszową „Drogi do Niepodległości”. Zaprezentowane też będą samobieżne moździerze RAK (pierwszy raz pokazane publicznie) oraz ciekawostki „strefy zmilitaryzowanej”.
Święto Niepodległości w Szczecinie. Marsz i imprezy [PROGRAM WYDARZEŃ]
Po zakończeniu uroczystości na Arenie Szczecin warto wybrać się do Domu Kultury 13 Muz. Tu o godz. 18 Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin odbędzie się Koncert pieśni patriotycznych. W koncercie wezmą udział także kombatanci Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy w swoich wystąpieniach będą wspominać o latach walki w czasie II wojny światowej (oraz po jej zakończeniu) o wolną, niepodległą i w pełni suwerenną Polskę.