W Fürstenbergu odbędzie się pogrzeb 45 Polek rozstrzelanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück

OPRAC.:
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Baraki bloku kobiecego KL Ravensbrück (zdjęcie z 2008 roku; licencja CC BY-SA 2.0
Baraki bloku kobiecego KL Ravensbrück (zdjęcie z 2008 roku; licencja CC BY-SA 2.0 ho visto nina volare/CC BY-SA 2.0
W Fürstenbergu w Niemczech odbędzie się uroczysty pochówek 45 Polek rozstrzelanych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Ich urny odnaleziono w czasie prac archeologicznych, prowadzonych na miejscowym cmentarzu przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w 2019 roku.

Kierujący tym zespołem wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, jak wymagające było to zadanie. - Pracowaliśmy na sitach, znajdowaliśmy niespalone kości, elementy ubrań, zapinki, zdobienia włosów, te małe elementy były wymieszane z ziemią - wyjaśnił.

W uroczystościach współorganizowanych m.in. przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udział wezmą polscy dyplomaci oraz przedstawiciele władz i instytucji państwowych. Obecne będą też rodziny ofiar oraz byłe więźniarki KL Ravensbrück, wśród nich ,doktor Wanda Półtawska, na której dokonywano pseudomedycznych eksperymentów.

Barbara Piotrowska trafiła do obozu ze swoją matką w październiku 1944 roku. Opowiada o tym, jak bała się o jej życie.
- Leżeliśmy w namiocie, w okropnych warunkach, siedzieliśmy w otworze namiotu i czekaliśmy na nasze matki, które wychodziły do pracy, strach był ogromny - wspominała.

Dziś zostanie pochowana między innymi matka Krzysztofa Falkowskiego - Ewa. Przyjechał ze Stanów Zjednoczonych i - jak podkreślił - jest wdzięczny Instytutowi Pamięci Narodowej za zorganizowanie uroczystości oraz odnalezienie go przez pracowników IPN. Gdy Niemcy aresztowali jego matkę, był dzieckiem. - Miałem 1,5 roku gdy zabrali mamę. Była w jednej z podziemnych organizacji. Dostaliśmy kartkę z napisem, że mama umarła na tyfus, co było kłamstwem, bo Niemcy ją rozstrzelali, odwiedziłem nawet to miejsce i tą ścianę - dodał.

Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück Hanna Nowakowska zaznaczyła, że dzisiejsza uroczystość ma wielką wagę. - Ta uroczystość jest przykładem tego, jak potrafimy zadbać o pamięć, to nie zwykły pogrzeb, lecz symbol - wskazuje.

O 10.30 w Miejscu Pamięci Muzeum Ravensbrück nastąpi oficjalne przekazanie przez IPN do zbiorów Muzeum Ravensbrück artefaktów odnalezionych w trakcie prac archeologicznych. W południe rozpocznie się Msza święta polowa, którą celebrować będzie metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. O godzinie 14.00 na cmentarzu w Fürstenbergu odbędzie się uroczysty pogrzeb ofiar.

Urny z prochami Polek odkryto na cmentarzu w 1989 roku, jednak dopiero w 2019 roku IPN uzyskał zgodę strony niemieckiej i mógł rozpocząć prace.

Pierwszą grupę kobiet przewieziono do obozu Ravensbrück w marcu 1939 roku. Łącznie trafiło ich tam ponad 120 tysięcy. Największą grupę, niemal 40-tysięczną stanowiły Polki. Ponad 30 tysięcy Polek osadzonych w obozie zmarło z wycieńczenia lub zostało zamordowanych.

Polki stanowiły także większość więźniarek, na których przeprowadzono eksperymenty pseudomedyczne. Trafiały tu polskie konspiratorki, harcerki, działaczki ruchu oporu, lekarki, prawniczki, artystki: pisarki, malarki, ale również robotnice.

źródło: Polskie Radio 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl