W niedzielę odbędzie się ostatni dzień kongresu Polska Wielki Projekt. Wręczony zostanie Medal Odwaga i Wiarygodność

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wicepremier Piotr Gliński bierze udział w kongresie Polska Wielki Projekt.
Wicepremier Piotr Gliński bierze udział w kongresie Polska Wielki Projekt. PAP/Tomasz Gzell
W niedzielę w ostatnim dniu Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbywa się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński bierze udział w panelu "Wojna i kultura". Podczas Kongresu wręczony zostanie Medal Odwaga i Wiarygodność.

Wicepremier Piotr Gliński o pomocy Ukrainie w ochronie dzieł sztuki

- Wojna na Ukrainie to wojna o unicestwienie tożsamości kulturowej. 1400 obiektów kultury zostało zniszczonych. Presja dotyczy również Białorusi, gdzie prowadzone są działaniami przeciwko językowi białoruskiemu, aby państwo włączyć do rosyjskiego miru. Rosjanie chcieli zniszczyć kulturę, która okazała się najważniejszym czynnikiem obrony Ukrainy i Europy - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas kongresu Polska Wielki Projekt.

Jak zaznaczył, siła elementów narodowych i patriotycznych jest dominująca, co podkreśla obecna sytuacja na Ukrainie. Wskazał, że Władimirowi Putinowi nie udało się zniszczyć ukraińskiej kultury i tożsamości narodowej, a każde państwo powinno dbać właśnie o te wartości.

Poprzednicy Prawa i Sprawiedliwości nie wspierali rozwoju kulturowego Polski

Piotr Gliński podkreślił również, że poprzednicy Prawa i Sprawiedliwości nie wspierali rozwoju kulturowego Polski.

- Nasi poprzednicy nie tylko nie budowali suwerenności polskiej w obszarze gospodarczym, politycznym, energetycznym, ale także kulturowym. Celowo chyba niszczyli ten element narodowo-patriotyczny polskiej kultury, nie budując podstawowych zupełnie instytucji, których rozumiem, że w PRL-u nie budowano, ale w III RP też nie budowano i nie wzmacniano nas, jako wspólnoty, która jest zdolna rozwijać się ambitnie i zdolna do wyzwań ambitnych. Zwłaszcza Polska, ale każda wspólnota narodowa, musi mieć takie ambicje i takie wyzwania musi realizować, żeby przetrwać i wygrywać w tej wielkie rywalizacji, która się odbywa w świecie współczesnym pomiędzy wspólnotami narodowymi. Wbrew temu, co nam się wydaje, pewne wspólnoty na zachodzie Europy doskonale to rozumieją i realizują. Bardzo inteligentnie, z wykorzystaniem olbrzymich zasobów, to od lat realizują, a myśmy mieli w tym wyścigu kulturowym przegrać - wskazał wicepremier.

Polska jest ambasadorem ukraińskich interesów w Europie

- Wojna na Ukrainie uświadamia nam, jak wygląda obecna sytuacja. Dziękujemy Ukraińcom, że bronią świata cywilizowanego, w czym pomaga zdecydowanie aspekt kulturowy. Świat uświadomił sobie, jak ważna jest kultura, która wzmacnia elementy narodowe i patriotyczne - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Bardzo cieszymy się z nowych relacji z Ukrainą. Jestem blisko zaprzyjaźniony z ministrami kultury Ukrainy i Litwy. Powołaliśmy Trójkąt Lubelski w kulturze, powołaliśmy centrum ochrony kultury na Ukrainie. Polska przyjmuje ukraińskie zespoły muzyczne, a wiele osób z Ukrainy pracuje w instytucjach kultury. Intensyfikujemy i kontynuujemy pomoc i współpracę. Kultura ukraińska jest już jednoznacznie europejska- powiedział Piotr Gliński.

- Byliśmy i jesteśmy ambasadorem ukraińskich interesów na Zachodzie i w Europie. Wygląda to często humorystycznie, wygląda to często przerażająco. Do dzisiaj nie ma oddzielnego europejskiego funduszu na pomoc dla kultury na Ukrainie, bo są względy budżetowe, inne względy, absolutna obłuda elit europejskich do dnia dzisiejszego - dodał.

Pierwszy panel trzeciego dnia kongresu Polska Wielki Projekt

Podczas pierwszego panelu trzeciego dnia kongresu Polska Wielki Projekt prof. Bolesław Stelmach zwrócił uwagę, że "nie możemy stracić z pola widzenia celu, jakim jest przekształcenie przestrzeni dla wartości. Dla mieszkańców, dla całego społeczeństwa, aby znów tereny nie szły pod młotek, żeby jakaś instytucja nie sprzedała go nielubianym przez nas deweloperom"

Prof. Urszula Froczek-Brataniec zwróciła z kolei uwagę na tzw. 15 minutowe miasta, podkreślając ich zalety.

- Wejchert mierzył krzywą wrażeń, projektował Nowe Tychy, Ptaszycki - Nową Hutę jako świetną strukturę urbanistyczną, gdzie dzieci miały 5 minut do przedszkola, 10 minut do szkoły. 15-minutowe miasta to nic nowego - powiedziała.

Plan ostatniego dnia kongresu Polska Wielki Projekt

Poniżej przedstawiamy szczegółowy plan ostatniego dnia kongresu Polska Wielki Projekt:

10:00 - Zielone miasta przyszłości
Paneliści:

  • Bolesław Stelmach - Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki
  • Jan Belina-Brzozowski - Architekt i urbanista, Prezes BBGK Architekci
  • Urszula Forczek-Brataniec - Profesor Uczelni w Katedrze Architektury Krajobrazu
  • Moderator: Andrzej Szczerski

11:30 - Wojna i kultura

  • Paneliści: Piotr Gliński - socjolog
  • Wojciech Roszkowski - historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki
  • Maksym Ostapenko - p.o. dyrektora generalnego rezerwatu Ławra Kijowsko-Peczerska
  • Moderator:Grzegorz Górny

13:25 - Prezentacja książki „Freski Sykstyny i inne arcydzieła Michała Anioła” w opracowaniu prof. Jerzego Miziołka

14:30 - Wręczenie Medalu Odwaga i Wiarygodność

Kto wziął udział w kongresie Polska Wielki Projekt w sobotę?

W sobotę podczas kongresu Polska Wielki Projekt udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek czy wicepremier Jacek Sasin. Podczas drugiego dnia kongresu przyznano nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego malarzowi, rysownikowi i scenografowi Januszowi Kapuście. Nagrodę wręczył szef rządu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl