W puszczy amazońskiej w Ekwadorze odkryto ruiny miasta. Mogło ono liczyć nawet 100 tys. mieszkańców

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Niezwykłe odkrycie archeologiczne. We wschodnim Ekwadorze w amazońskiej puszczy, badacze odkryli ruiny starożytnego miasta. Jak podają lokalne media, znalezisko znajdujące się w rejonie rzeki Upano, może mieć nawet 2,5 tysiąca lat. Według szacunków, miasto mogło liczyć nawet 100 tys. mieszkańców.
Ruiny starożytnego miasta odkryto we wschodnim Ekwadorze.
Ruiny starożytnego miasta odkryto we wschodnim Ekwadorze. Stephen Rostain

Spis treści

Ekwador. Odkryto ruiny starożytnego miasta

Według naukowców, odkryte ruiny, które obecnie pokrywa gęsta warstwa roślinności, kiedyś były miastem liczącym od 10 tys. do nawet 100 tys. mieszkańców. Szacuje się, że opustoszało ono ok. tysiąca lat temu.

Ekwadorski portal „El Universo” pisze, że dokonane odkrycie to, „zmienia to, co dotąd wiedzieliśmy o historii pierwotnych ludów Amazonii”.

Kierownik ekipy, która dokonała tego odkrycia, Stephen Rostain, dyrektor ds. badań we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych, podsumowując jego znaczenie podkreślił, że „powinno ono zmienić nasze poglądy na znaczenie kultury ludów amazońskich”.

„Większość ludzi wyobraża sobie małe grupy tubylców, prawdopodobnie nagich, którzy żyją w prymitywnych chatach i ryją prostymi narzędziami w ziemi, tymczasem te starożytne ludy mieszkały w skomplikowanych społecznościach miejskich" - powiedział na konferencji prasowej Rostain.

Archeolodzy odkryli ruiny miasta w Ekwadorze

Jak dodają archeolodzy, place oraz domy tego starożytnego miasta mogły być połączone siecią dróg i kanałów, jednak gęsta roślinność, która pokryła je przez wieki, skutecznie je ukryła.

Dotychczasowa wiedza o ludach amazońskich wskazywała, że żyli oni raczej w niewielkich osiedlach lub prowadzili koczowniczy tryb życia. Większe miasta, takie jak słynne Machu Picchu w Peru, były zazwyczaj budowane na wyżynach.

„Mamy eurocentryczne pojęcie o ludzkiej cywilizacji, ale odkrycie, o którym mówimy, pokazuje, iż powinniśmy zmienić te nasze wyobrażenia o tym, czym jest kultura i cywilizacja” – powiedział Rostain.

Opis odkrycia, który publikują naukowcy zawiera szczegółowe dane na temat struktury miasta. Sieć dróg miała być bardzo złożona i łączyć nawet bardzo odległe punkty, a ulice miały po obu stronach rowy, najprawdopodobniej służące do odprowadzania wody. Z kolei większe domostwa było otoczone wałami, które – zdaniem archeologów – miały służyć zapewnieniu bezpieczeństwa.

Miasto odkryto w rejonie rzeki Upano

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl