Węgiel z Kolumbii dystrybuowany w Skarszewach
Węgiel do Skarszew dotarł z Kolumbii. Jak zapewniał wiceminister - tego paliwa nie zabraknie dla mieszkańców, którzy zgłaszają chęć jego zakupu.
- Około 2300 gmin jest już zgłoszonych do sytemu dystrybucji, z częścią gmin mamy podpisane umowy. Jesteśmy przygotowani pod względem ilości węgla, nadal go sprowadzamy i wystarczy go na cały sezon. Nie trzeba kupować węgla na zapas, będziemy go dostarczać systematycznie, zgodnie z zapotrzebowaniem gmin - mówił wiceminister Karol Rabenda.
W gminie Skarszewy zebrano ponad 3 tys. wniosków o dodatek węglowy. Dotąd około 2 tys. wnioskodawców go otrzymało.
- Codziennie wpływa do urzędu około 100 wniosków od mieszkańców, którzy chcą zakupić węgiel w preferencyjnej cenie. Dzięki współpracy z panem wiceministrem węgiel jest od czwartku w Skarszewach, a od piątku jest dostarczany mieszkańcom, którzy go zakupili. Jest to węgiel bardzo dobrej jakości, certyfikowany i na pewno pomoże on mieszkańcom przetrwać zimę – mówi burmistrz Jacek Pauli.
Węgiel trafił już m.in. do wspólnoty w byłym dworcu kolejowym. Obecny na miejscu palacz wyliczył, że kupując węgiel składowany na terenie GPK po 2 tys. zł za tonę, a więc znacznie taniej od sprzedawanego na wolnym rynku, wspólnota zaoszczędzi w sezonie około 30 tys. zł.
Dla kogo węgiel w preferencyjnych cenach?
Przypominamy, że węgiel w preferencyjnej cenie mogą kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba w tym celu złożyć w swojej gminie wniosek. Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.
