Wiec PiS w Bogatyni. Kto weźmie w nim udział?
Wiec PiS rozpocznie się o godz. 13:00. W wydarzeniu udział wezmą prezes partii, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz liderzy ugrupowań tworzących Zjednoczoną Prawicę: Adam Bielan (Partia Republikańska), Marcin Ociepa (Stowarzyszenie OdNowa RP) oraz Zbigniew Ziobro (Suwerenna Polska).
– PiS postanowił najbliższą nawet nie tyle konwencję, bo bardziej to należy określić mianem wiecu, zorganizować tam, gdzie jest realny problem, gdzie ludzie oczekują pomocy od polityków, czyli w Bogatyni – tam, gdzie jest kopalnia Turów – informował we wtorek europoseł Joachim Brudziński, wiceprezes i szef sztabu PiS.
Sprawa kopalni Turów
31 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 roku. Sąd podkreślił, że postanowienie nie wstrzymuje pracy kopalni Turów. Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała o wysłaniu zażalenia na postanowienie WSA przez GDOŚ. Zażalenie złożyła też PGE GiEK. O przystąpieniu do tej sprawy przed sądem administracyjnym i skierowaniu własnego zażalenia poinformowała także Prokuratura Krajowa.
Premier Mateusz Morawiecki nazwał postanowienie WSA „bezprawiem i jawnym uderzeniem w polski interes”. Również szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda uznał decyzję WSA ws. kopalni w Turowie za skandaliczną.
– Mówimy krótko: ręce precz od Turowa. Zatrzymamy głupią decyzję, my jej nie respektujemy – dodał.
Sprawa z kopalnią Turów ma swój początek we wrześniu 2021 roku, kiedy Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja unijnego trybunału była efektem pozwu, jaki złożyły przeciwko Polsce Czechy. Strona czeska uważała, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody; skarżyli się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.
W listopadzie 2021 roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym domagał się stwierdzenia niekonstytucyjności regulacji prawa unijnego, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywanie tego wniosku rozpoczął 19 października 2022 roku. Terminy rozpraw były wielokrotnie przekładane, ostatni raz na 20 lipca.
lena
