W środę utrudnienia w stolicy
W środę 6 marca w Warszawie zaplanowano strajk generalny rolników, który rozpocznie się o godzinie 11:00 przed kancelarią premiera, a następnie przeniesie się przed budynek Sejmu. Organizatorzy prognozują ogromną frekwencję, spodziewając się nawet 150 tysięcy uczestników. Oprócz rolników, w proteście wezmą udział również myśliwi i leśnicy. A kto wie - czy nie przyłączą się także inne grupy niezadowolone z polityków.
Przed nami największe zgromadzenie w tym roku, które wymaga od nas dużo pracy. Wszystko po to, by każdy, kto w tym czasie będzie przebywał w Warszawie i na terenie stołecznego garnizonu mógł czuć się bezpiecznie. Na drogach garnizonu stołecznego należy spodziewać się utrudnień, jednak policjanci będą dbać o bezpieczeństwo. Wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe służby wyznaczą objazdy – czytamy na oficjalnej stronie warszawskiej policji.
undefined
Szef MSWiA Marcin Kierwiński został zapytany w Radiu Zet, czy policjanci wpuszczą traktory do Warszawy na środowy protest rolników. Przypomniał, że w stolicy obowiązuje zakaz jeżdżenia ciągnikami.
Minister zauważył, że zabroniono blokady dwóch ulic – Wału Miedzeszyńskiego i Traktu Lubelskiego, a organizatorzy protestu odwołali się od tej decyzji i przegrali w sądzie.
W tej sprawie wszystko jest jasne. Policja będzie przestrzegać prawa – powiedział.
Premier zaprasza rolników na rozmowy w... sobotę
Szef polskiego rządu Donald Tusk w trakcie wtorkowej konferencji prasowej zaprosił rolników na rozmowy do Warszawy do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Termin jaki zaproponował to sobota, godzina 10:00. Zapowiedział także skierowanie do Sejmu projektu uchwały wzywającej Komisję Europejską do nałożenia sankcji na import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi.
Tusk podkreślił, że niskie ceny żywności w Europie są jednym z efektów importu towarów spoza Unii Europejskiej. W projekcie uchwały chce także zaproponować wprowadzenie pilnych zmian w zasadach handlu z Ukrainą.
Protesty rolników w całej Polsce
Od kilku tygodni rolnicy protestują w różnych regionach Polski, blokując drogi, autostrady i przejścia graniczne z Ukrainą. Ich głównym celem jest sprzeciw wobec napływu ukraińskich towarów oraz polityki europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.
Zielony Ład to zbiór politycznych inicjatyw mających na celu prowadzenie UE w kierunku transformacji ekologicznej, w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wprowadza on szereg zmian w różnych obszarach, w tym w rolnictwie, przemyśle czy transportu.
Jesteśmy na [b]Google News[/b]. Dołącz do nas i śledź [b]Portal i.pl[/b] codziennie. [a]https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMPm0vgswhtDVAw;Obserwuji.pl[/a]