W jaki sposób przygotowywali się Państwo do pierwszego głosowania korespondencyjnego? Czy wcześniej przeprowadzane były jakieś testy lub programy pilotażowe?
Głosowanie korespondencyjne było wprowadzane w Szwajcarii w poszczególnych kantonach między 1978 i 2005 rokiem. Obecne procedury obowiązują od 2016 roku. Przygotowania zajęły nam ponad 2 lata. Tyle czasu zajęło nam przetworzenie danych z ponad dwóch tysięcy samorządów terytorialnych. W tym okresie udało nam się wyprodukować także specjalną kopertę zwrotną mieszczącą przesyłki o wadze od 1 do 500 gramów, która może być obsługiwana przez maszyny rozdzielcze.
W jaki sposób wyborcy otrzymują karty do głosowania?
Za przygotowanie i wysłanie kart wyborczych odpowiadają samorządy. Poczta Szwajcarska ma za zadanie je dostarczyć. Tak dzieje się w 99% przypadków. Warto przy tym zaznaczyć, że w bardzo małych miejscowościach za dostarczenie kart wyborczych wciąż odpowiada osoba tradycyjnie piastująca urząd pomocnika urzędnika sądowego, czyli tzw. gemeindeweibel.
W jaki sposób sprawdza się, czy wszyscy otrzymali karty wyborcze?
Wszystkie koperty są sortowane przez maszyny rozdzielcze. Każda z kopert zawiera kod kreskowy obok danego adresu. Gdy przesyłki docierają do naszych sortowni, są klasyfikowane jako głos oddany w wyborach. Koperty są klasyfikowane na podstawie daty dostarczenia w wyznaczonym tygodniu wyborczym. Za dostarczenie dokładnej listy adresów odpowiadają samorządy.
Czy w procesie głosowania korespondencyjnego biorą udział także inne instytucje?
Za przeprowadzenie wyborów odpowiada szwajcarska Kancelaria Federalna, kantony i samorządy.
Czy epidemia koronawirusa wpłynie na działalność Poczty Szwajcarskiej i planowane dostarczanie kart wyborczych w najbliższym czasie?
Jeśli chodzi o wybory na szczeblu krajowym, Szwajcarska Rada Związkowa zdecydowała o odwołaniu zaplanowanego na 17 maja referendum federalnego. Powodem takiego postanowienia była oczywiście sytuacja związana z COVID-19, która ma określone następstwa związane z organizacją i implementacją referendum. Jednakże na szczeblu kantonalnym dalej mogą się odbywać wybory oraz referenda.