W Szwajcarii przygotowania do głosowania korespondencyjnego w wyborach trwały dwa lata - wyjaśnia rzecznik Poczty Szwajcarskiej

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Andrzej Banas / Polska Press
Wybory prezydenckie w Polsce. Organizacja głosowania korespondencyjnego w niecałe 6 tygodni? – My przygotowywaliśmy się przez 2 lata – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik Poczty Szwajcarskiej Jacqueline Buehlmann.

W jaki sposób przygotowywali się Państwo do pierwszego głosowania korespondencyjnego? Czy wcześniej przeprowadzane były jakieś testy lub programy pilotażowe?

Głosowanie korespondencyjne było wprowadzane w Szwajcarii w poszczególnych kantonach między 1978 i 2005 rokiem. Obecne procedury obowiązują od 2016 roku. Przygotowania zajęły nam ponad 2 lata. Tyle czasu zajęło nam przetworzenie danych z ponad dwóch tysięcy samorządów terytorialnych. W tym okresie udało nam się wyprodukować także specjalną kopertę zwrotną mieszczącą przesyłki o wadze od 1 do 500 gramów, która może być obsługiwana przez maszyny rozdzielcze.

W jaki sposób wyborcy otrzymują karty do głosowania?

Za przygotowanie i wysłanie kart wyborczych odpowiadają samorządy. Poczta Szwajcarska ma za zadanie je dostarczyć. Tak dzieje się w 99% przypadków. Warto przy tym zaznaczyć, że w bardzo małych miejscowościach za dostarczenie kart wyborczych wciąż odpowiada osoba tradycyjnie piastująca urząd pomocnika urzędnika sądowego, czyli tzw. gemeindeweibel.

W jaki sposób sprawdza się, czy wszyscy otrzymali karty wyborcze?

Wszystkie koperty są sortowane przez maszyny rozdzielcze. Każda z kopert zawiera kod kreskowy obok danego adresu. Gdy przesyłki docierają do naszych sortowni, są klasyfikowane jako głos oddany w wyborach. Koperty są klasyfikowane na podstawie daty dostarczenia w wyznaczonym tygodniu wyborczym. Za dostarczenie dokładnej listy adresów odpowiadają samorządy.

Czy w procesie głosowania korespondencyjnego biorą udział także inne instytucje?

Za przeprowadzenie wyborów odpowiada szwajcarska Kancelaria Federalna, kantony i samorządy.

Czy epidemia koronawirusa wpłynie na działalność Poczty Szwajcarskiej i planowane dostarczanie kart wyborczych w najbliższym czasie?

Jeśli chodzi o wybory na szczeblu krajowym, Szwajcarska Rada Związkowa zdecydowała o odwołaniu zaplanowanego na 17 maja referendum federalnego. Powodem takiego postanowienia była oczywiście sytuacja związana z COVID-19, która ma określone następstwa związane z organizacją i implementacją referendum. Jednakże na szczeblu kantonalnym dalej mogą się odbywać wybory oraz referenda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aser

a u nas dwa tygodnie i kto jest the best?

P
Pol

A jaki dobry był frank szwajcarski, do brania kredytów....A jakie Niemcy były niby dokładne i nieomylne, a teraz [wulgaryzm]ą ... A jaki PIS miał być niedobry, a PIS nam teraz życie ratuje. Już dajmy sobie ludzie spokój z tą cudownością i nieomylnością Szwajcarii i innych krajów zachodnich. Dzisiaj to już jest nieaktualne, Każdy kraj ma swoją sytuację i każdy kraj ma swój własny rząd. Unia Europejska w czasie kryzysu nie istnieje. UE już nie ma i nie pieprzcie tu o takich przykładach, przecież Szwajcaria nawet do Unii nie należy, O czym Wy piszecie ///

Wróć na i.pl Portal i.pl