Spis treści
Kontrowersyjne Hashi żelki Dody i sprzeciw specjalistów ze środowiska medycznego
Niedawno na łamach naszej strony informowaliśmy o kontrowersyjnych suplementach diety w formie żelków, sygnowanych nazwiskiem Doroty Rabczewskiej. Doda, w jednej z reklam produktu przekonywała, że jako osoba chorująca na Hashimoto zrezygnowała z terapii farmakologicznej, stawiając wyłącznie na dietę i suplementację.

– Nie wzięłam ani jednego leku, postanowiłam wyleczyć się tylko i wyłącznie metodą niekonwencjonalną, a właściwie, moim zdaniem, jedyną skuteczną, czyli bardzo zdrową dietą i suplementami – stwierdziła Doda w jednym z opublikowanych na Instagramie filmów.
Wyznanie artystki spotkało się z ostrą reakcją specjalistów ze środowiska medycznego.
– Suplementy, o ile właściwie dobrane, mogą być stosowane KOMPLEMENTARNIE. Ale nigdy nie zastąpią leczenia. Ta reklama musiała zostać obejrzana kilka razy przez osoby z zespołu przed zatwierdzeniem @activlab_official_pl Czy naprawdę chcecie rozgłosu za wszelką cenę? – pytała farmaceutka kliniczna i twórczyni „Dawki farmacji”, Sybilla Szal.
Zdaniem GIF-u, sposób, w jaki Doda reklamowała swoje suplementy, mógł sugerować, że stanowią one alternatywę dla tradycyjnego leczenia farmakologicznego. Urzędnicy uznali, że takie działania mogą zagrażać zdrowiu publicznemu, zwłaszcza jeśli skłonią pacjentów do porzucenia zaleconej terapii na rzecz niesprawdzonych metod.
Prawo farmaceutyczne jasno zakazuje przypisywania suplementom właściwości leczniczych, a za złamanie tych przepisów grożą kary finansowe.
– Dlatego, jako urząd, nie możemy pozostawić tego bez reakcji. To jest wyjątkowo szkodliwe społecznie. Musimy z tym walczyć – tak sprawę skomentował Łukasz Pietrzak, Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Hashi żelki Dody zostały usunięte ze strony sklepu internetowego
Wycofanie ze sprzedaży żelków Hashi, promowanych przez Dodę, zostało odebrane przez farmaceutkę kliniczną Sybillę Szal jako dowód na skuteczność działań podejmowanych przez specjalistów walczących z dezinformacją w mediach społecznościowych. Farmaceutka kliniczna podziękowała także wszystkim, którzy przyczynili się do tej inicjatywy.
– Zrobiliśmy to! Hashi żelki Dody zostały usunięte ze strony sklepu, a szkodliwa reklama, w której pani Dorota namawia do nieprzyjmowania leków, zniknęła. W grupie siła także ukłon dla wszystkich medyków, którzy stworzyli kontr-rolki na podstawie faktów. Rozgłos medialny i zawiadomienie prokuratury przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego zadziałały(...)Mój apel został spełniony – ujawniła za pośrednictwem swojego Instagrama Sybilla Szal.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy managerkę Dody. Niestety, nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej odpowiedzi.
Główny Inspektor Farmaceutyczny skierował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Jak podaje Rynek Zdrowia, Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ potwierdziła, że 12 maja 2025 roku wpłynęło zawiadomienie od Głównego Inspektora Farmaceutycznego w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 130 ustawy – Prawo farmaceutyczne. Postępowanie dotyczy zarówno Doroty Rabczewskiej, jak i firmy Activlab Sp. z o.o.
Warto wiedzieć, że w przypadku zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, prokuratura ma30 dni na podjęcie decyzji, czy:
wszcząć postępowanie przygotowawcze (śledztwo lub dochodzenie),
odmówić wszczęcia postępowania, jeśli uzna, że nie doszło do przestępstwa.