Spis treści
Odchudzanie bez leków i igieł? Naturalne sposoby też działają
Odchudzanie – szczególnie latem czy przed sylwestrem – wciąż jest popularnym tematem. Choć zastrzyki na redukcję masy ciała cieszą się ogromną popularnością, nie każdy chce (albo może) po nie sięgać. Czy można osiągnąć podobne efekty bez leków, igieł i skutków ubocznych?
Od kiedy na rynku pojawiły się leki na odchudzanie, dla wielu osób stały się one szansą na trwałą i kontrolowaną utratę wagi. Środki te działają poprzez naśladowanie działania hormonu GLP-1, który reguluje uczucie głodu i sytości. Dzięki temu jedzenie przestaje dominować w myślach, a kilogramy zaczynają znikać.
Leki na cukrzycę, takie jak Ozempic, Mounjaro czy Wegovy są też stosowane do leczenia otyłości. Mimo skuteczności mogą wywoływać też skutki uboczne: od nudności, zmiany w ciele (jak np. ozempikowa pupa), przez problemy z sercem, aż po groźne stany zapalne. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób szuka naturalnych sposobów na zmniejszenie apetytu i poprawę metabolizmu.
Zamiast zastrzyku zredukuj stres
Eksperci wskazują, że jednym z głównych czynników prowadzących do przejadania się jest… stres. Wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, może nasilać ochotę na tłuste i słodkie produkty oraz prowadzić do gromadzenia tłuszczu trzewnego, który jest szczególnie niebezpiecznego dla zdrowia.
Choć stresu trudno uniknąć, to istnieje szybki sposób, by złagodzić jego wpływ na ciało i umysł. Becky Mehr, dyrektor ds. żywienia ambulatoryjnego w klinice zaburzeń odżywiania The Renfrew Center, radzi na łamach Mirror, aby poświęcić kilka minut na uważność. Może to pomóc wyregulować poziom stresu.
– Weź kilka głębokich oddechów. Zrób sobie przerwę na kilka minut. Wybierz się na uważny spacer i posłuchaj dźwięków wokół siebie – ptaków, liści, ruchu ulicznego – sugeruje ekspertka.
Mindfulness w minutę – zmysłowe ćwiczenie przeciw podjadaniu
Specjalistka proponuje również tzw. praktykę pięciu zmysłów – prostą technikę uważności, którą można wykonać dosłownie wszędzie. Na czym polega?

Zdrowie
Zauważ pięć rzeczy, które widzisz wokół siebie – ich kolory, kształty, szczegóły.
Dotknij czterech przedmiotów i opisz ich fakturę.
Wsłuchaj się w trzy dźwięki wokół ciebie.
Skup się na dwóch zapachach.
Zwróć uwagę na jeden smak – może to być łyk herbaty, kawałek owocu albo po prostu aktualny smak w ustach.
To ćwiczenie pomaga wyciszyć gonitwę myśli i powrócić do „tu i teraz”, zmniejszając poziom stresu i – co za tym idzie – chęć sięgania po przekąski.
Jak opanować chęć ciągłego jedzenia? Kilka wskazówek
Techniki uważności mogą być skutecznym sposobem w opanowaniu chęci sięgnięcia po słodycze czy chipsy, jednak nie są jedyną metodą, która może ci w tym pomóc. Dietetycy przypominają o kilku kluczowych zasadach, dzięki którym zapanujesz nad głodem.
Jedz więcej błonnika i białka. Pokarmy bogate w błonnik i białko zapewniają uczucie sytości na dłużej.
Unikaj restrykcyjnych diet. Radykalne diety mogą przynieść odwrotny skutek i prowadzić do kompulsywnego objadania się.
Wysypiaj się i ruszaj. Jeżeli chcesz się odchudzić, musisz zadbać o sen i ruch. Niewysypianie się i brak aktywności fizycznej sprzyja ochocie na kaloryczne przekąski.
Nie ma jednej, cudownej metody na redukcję masy ciała, ale regularnie dbając o swoje ciało i emocje – nawet przez kilka minut dziennie – możesz osiągnąć lepsze efekty, niż myślisz. Bez skutków ubocznych i bez igły.
Źródło: