Dyżurny policji został powiadomiony o dwóch nieprzytomnych mężczyznach, znalezionych w opuszczonym budynku, w sobotę (03.12) około godziny 22.
- Na miejscu stwierdzono zgon obu mężczyzn w wieku 54- i 64 lata. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich. Prawdopodobną przyczyną śmierci mogło być wychłodzenie. Ciała zostały przekazane do sekcji. - mówi st. post. Katarzyna Ożóg z tczewskiej policji.
Jak informuje policja w Tczewie, ciała obu mężczyzn zostaną zbadane w Zakładzie Medycyny Sądowej.
Zima to trudny czas dla bezdomnych nie bądźmy obojętni
Na zamarznięcia, zgony z wychłodzenia szczególnie narażeni są bezdomni oraz osoby pod wpływem alkoholu. Dlatego też, w związku z okresem zimowym policjanci rozpoczęli działania prewencyjne, mające na celu ochronę takiej grupy osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur. Stałą formą prowadzonych działań są częste kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne oraz informowanie ich o miejscach, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną na terenie naszego województwa. Funkcjonariusze na bieżąco też współpracują z placówkami pomocy społecznej, przede wszystkim w zakresie wymiany informacji o osobach bezdomnych oraz potrzebujących pomocy.
Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe. Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwe, czy też osłabione.Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.
- Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki Policji o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których ich życie i zdrowie może zostać narażone przez zamarznięcie. Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie - mówi st. post. Katarzyna Ożóg z tczewskiej policji - Jednakże, jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Jak skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna w internecie z poziomu przeglądarki internetowej, więc z łatwością można ją używać jak każdej aplikacji. Wystarczy dodać ją do zakładek, a następnie umieścić w formie ikony na ekranie głównym w smartfonie.
W łatwy sposób można tam odnaleźć interesujące nas miejsce, korzystając z dostępnej w serwisie wyszukiwarki. Wystarczy wpisać nazwę miasta lub dokładny adres, by móc przejrzeć wszelkie zagrożenia, które zostały zgłoszone w danej lokalizacji.
Mimo że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już od 2016 roku, mało kto wie o istnieniu tej przydatnej aplikacji. Warto więc z niej korzystać oraz wspomnieć o niej swoim najbliższym. W ten sposób możemy nie tylko pomóc służbom, ale również innym obywatelom, którzy nie spodziewają się niebezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że w przypadku rzeczy wymagających pilnej interwencji należy dzwonić pod numer 112.
ZOBACZ TEŻ:
Napad na jubilera w Tczewie. Sprawcy zatrzymani i już z zarzutami [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Źródło:
