Spis treści
Najnowsze dane dotyczące ewakuacji
Wiceszef MSZ odpowiedział na dezyderat komisji dotyczący ewakuacji ze Strefy Gazy osób z polskim obywatelstwem i ich najbliższych. W czwartek uściślił dane na ten temat.
- W tej chwili MSZ przeprowadził ewakuację już nie 29, a 35 Polaków ze Strefy Gazy, jest kilka osób, które czekają na ewakuację. Jest część osób, które nie chcą wyjechać z rozmaitych powodów. Zasada jest taka, żeby przede wszystkim sprowadzać obywateli RP i najbliższych członków ich rodzin. Są kandydaci, którzy raczej się nadają bardziej na pomoc humanitarną niż rodzinną i to jest rozpatrywane - powiedział wiceminister.
- Hamas zwolnił 15 osób, które miały polskie pochodzenie, ale którym nie nadawaliśmy obywatelstwa i nie nagłaśnialiśmy tego po to, by nie utrudniać potencjalnie negocjacji, ale zostały zwolnione, jednego polskiego obywatela również - dodał wiceszef MSZ.
Sprawa Alexa Dancyga: „Negocjacje nie idą zbyt dobrze”
- Jeśli chodzi o sprawę, bardzo słynną, pana Dancyga, którego syn był niedawno w Polsce, to Hamas odmówił traktowania jego sprawy jako humanitarnej i włącza go w grupę osób, które ewentualnie są przedmiotem negocjacji. Te negocjacje trwają, ale nie idą zbyt dobrze" - przyznał Bartoszewski. Zaznaczył, że polskie konsulaty w Kairze, Tel Awiwie i Ramallah są "w pełni aktywne w tej materii" i są w stałym kontakcie w MSZ.
75-letni izraelski historyk i rzecznik stosunków polsko–izraelskich Alex Dancyg został uprowadzony w październiku 2023 r. przez Hamas. Przez lata pracował w Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Kształcił izraelskich przewodników, którzy oprowadzali grupy młodzieży przyjeżdżające do Polski.
Szturm na Rafah; tam znajdują się Polacy
Poseł Lewicy Maciej Konieczny zwrócił uwagę na to, że lada moment rozpocznie się izraelski szturm na położone przy granicy z Egiptem Rafah, gdzie przebywa też część polskich obywateli. Apelował, żeby - jeśli jest możliwość - przyspieszyć sprawę ich ewakuacji. Ocenił, że to obecnie "sprawa życia i śmierci".
Według dziennika "Jerusalem Post", od kilku dni narastają obawy przed izraelskim atakiem na Rafah.
- Wydaje się prawdopodobne, że dojdzie tam do wybuchu walk - podkreślił dziennik.
Konieczny wspomniał też o wsparciu dla już ewakuowanych osób, które trafiły do Polski bez przygotowanej pomocy. Apelował, by szybciej uruchomić środki na ten cel, które są w gestii wojewodów.
Sytuacja Polaków zależy nie tylko od Polski
W styczniu szef dyplomacji Radosław Sikorski zapewnił, że Polska nie ustaje w wysiłkach na rzecz ewakuacji grupy swoich obywateli ze Strefy Gazy. Zaznaczył, że ich sytuacja nie zależy wyłącznie od Polski.
- Wszystko, co możliwe do zrobienia, robimy, ale sytuacja tych rodzin jest niejednolita, skomplikowana i nie tylko od Polski zależy, to najważniejsze - oświadczył Sikorski.
Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku atak na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło niemal 28 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl
ag
Źródło: