Większa przewaga Koalicji Obywatelskiej - wynika z sondażu partyjnego United Surveys. Która partia wygrałaby wybory?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 7 lat
Koalicja Obywatelska wygrałaby wybory, gdyby odbywały się one w najbliższą niedzielę – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Ugrupowanie premiera Donalda Tuska mogłoby liczyć na 32,6 procent głosów, o ponad 4 punkty procentowe więcej niż Prawo i Sprawiedliwość, które uplasowało się na drugim miejscu.
Koalicja Obywatelska wygrałaby wybory, gdyby zakończyły się one takimi wynikami, jakie wyszły w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Koalicja Obywatelska wygrałaby wybory, gdyby zakończyły się one takimi wynikami, jakie wyszły w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press

Spis treści

Sondaż: KO liderem, PiS drugie

W środę rano Wirtualna Polska opublikowała wyniki najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych, jaki na zlecenie portalu przeprowadziła sondażownia United Surveys. Respondentów spytano o to, na które ugrupowanie oddaliby głos, mając do wyboru te obecne w Sejmie, możliwość odpowiedzi „Inny. Bezpartyjni Samorządowcy lub inny komitet regionalny” oraz opcję „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Z sondażu wynika, że na największe poparcie wśród ugrupowań obecnych na polskiej scenie politycznej może liczyć Koalicja Obywatelska, na którą głos chciałoby oddać 32,6 procent badanych, co jest wzrostem o 0,9 punktu procentowego w porównaniu do badania z połowy lutego.

Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość. Na największą partię opozycyjną w obecnej kadencji Sejmu zagłosowałoby 28,2 procent ankietowanych. Jest to wynik o 0,8 punktu procentowego niższy niż poprzednio.

Które partie weszłyby do Sejmu?

Za KO i PiS uplasowała się Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego mogłaby liczyć na 15,2 procent głosów, niemal tyle samo, co dwa tygodnie wcześniej (spadek o 0,1 punktu procentowego).

Za podium znajduje się Konfederacja. Ugrupowanie to popiera 9,1 procent respondentów, co jest wzrostem o 1,1 punktu procentowego.

Do parlamentu dostałyby by się Lewica i Partia Razem, na które zagłosowałoby 8,5 procent badanych. W tym przypadku mamy do czynienia ze spadkiem poparcia o 1,7 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego sondażu.

Najnowszy sondaż wyborczy

Na inne ugrupowania zagłosowałoby 1,1 procent ankietowanych, natomiast odsetek osób niezdecydowanych wyniósł 5,3 procent (spadek o pół punktu procentowego).

Według sondażu United Surveys dla WP, frekwencja w wyborach mogłaby wynieść 62,6 procent: 51,2 procent ankietowanych „zdecydowanie” wzięłoby udział w głosowaniu, a 11,4 odpowiedziało, że „raczej” oddałoby głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-25 lutego 2024 roku na reprezentatywnej grupie 1000 osób. Zastosowano metodę wspomaganych komputerowo wywiadów internetowych (CAWI).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źrodło: Wirtualna Polska

jg

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl