Wielkopolskie Centrum Onkologii: Zobacz pierwszą operację laryngologiczną, którą przeprowadził robot da Vinci

Marta Żbikowska
Pierwsza operacja laryngologiczna przeprowadzona za pomocą robota da Vinci odbyła się w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Pacjent to mężczyzna w średnim wieku, który na sali operacyjnej pojawił się o godzinie 8. Czytaj dalej --->
Pierwsza operacja laryngologiczna przeprowadzona za pomocą robota da Vinci odbyła się w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Pacjent to mężczyzna w średnim wieku, który na sali operacyjnej pojawił się o godzinie 8. Czytaj dalej ---> Grzegorz Dembiński
Pierwsza operacja laryngologiczna przeprowadzona za pomocą robota da Vinci odbyła się w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Pacjent to mężczyzna w średnim wieku, który na sali operacyjnej pojawił się o godzinie 8. Operację usunięcia raka ustnej części gardła przeprowadził profesor Wojciech Golusiński, który zajął miejsce za konsolą umiejscowioną kilka metrów od stołu operacyjnego. Towarzyszył mu profesor George Lawson z Katolickiego Uniwersytetu w Louvain (Belgia), ekspert w zakresie chirurgii robotowej.

U pacjenta operowanego za pomocą systemu da Vinci nowotwór zlokalizowany był na migdałku podniebiennym. Operacja polegała nie tylko na usunięciu migdałka, ale też tkanki sąsiadującej z komórkami nowotworowymi. Robot da Vinci pozwala na bardzo precyzyjne usunięcie tych tkanek. Ta precyzja sprawia, że często do dalszego leczenia nie jest już potrzebna chemioterapia i radioterapia.

W operacji brały udział trzy ramiona robota. Środkowe ramię wyposażone było w kamerę, dzięki której chirurg operator siedzący "za sterami" doskonale widział pole operacyjne na swoim monitorze. Dwa zewnętrzne ramiona "trzymały" narzędzia chirurgiczne. Obecność robota nie oznacza, że pacjent pozostawiony był sam sobie. Tuż za jego głową siedział chirurg asystujący operatorowi oraz pielęgniarka operacyjna. Wszystkie osoby zaangażowane w zabieg na bieżąco komunikowały się ze sobą.

Czytaj też: Poznań: Jeszcze w tym roku robot operacyjny da Vinci przeprowadzi pierwszą operację w Wielkopolskim Centrum Onkologii

Docelowo, operacje z zastosowaniem robota będą trwały dużo krócej niż przeprowadzane tradycyjnymi metodami.

- Dzisiaj wykonane zostały dwie pierwsze operacje, początki zawsze są trudniejsze, wymagają trochę więcej czasu - mówi lekarz Piotr Machczyński z WCO w Poznaniu. - Jednak korzyści wynikające z zastosowania chirurgii robotowej będą odczuwalne natychmiast.

Czytaj też: Poznań: W Wielkopolskim Centrum Onkologii robot operacyjny da Vinci przeprowadził 20 operacji

POLECAMY:

Zobacz też: Robot Da Vinci. Rewolucja w chirurgii

Źródło: TVN

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rozczarowany
Przydał by się taki robot do przyjmowania pacjentów , potrzebujących pomocy na SOR-ach i wieczorynkach. A nawet może bym wylizingował z sąsiadami i rodziną robota rodzinnego/??!!!
R
Rodzic
Wszystko fajnie, z jednej strony XXI wiek a z drugiej strony np w przychodni na ul. Spornej: nie można się dodzwonic, my nie odbieramy telefonu. Dziecka nie można na badanie zapisać. Do końca lipca nie ma terminów. Na sierpień nie zapisujemy. Super.
Wróć na i.pl Portal i.pl