Wilk w psiej budzie, niosący głowę psa. Te sytuacje miały miejsce w Lubuskiem!

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Zobacz, w jakich sytuacjach były widywane wilki w Lubuskiem. To niesamowite, jak bliskie były spotkania Lubuszan z tymi zwierzętami! >>>
Zobacz, w jakich sytuacjach były widywane wilki w Lubuskiem. To niesamowite, jak bliskie były spotkania Lubuszan z tymi zwierzętami! >>>Nadleśnictwo Świebodzin
W Lubuskiem żyje nawet kilkaset wilków. Nasi Czytelnicy mieli okazję się przekonać, jak wygląda spotkanie z tym zwierzęciem. Czasami spotykali wilki w bardzo dziwnych sytuacjach - widzieli, jak niesie głowę psa lub jak śpi w psiej budzie! A wszystko to uwiecznili na zdjęciach. Na sam widok można dostać gęsiej skórki...

Wilki widziane w Lubuskiem

Rejon województwa lubuskiego ze względu na ukształtowanie terenu jest bardzo dobrym miejscem do życia dla wilków. Duże zalesienie powoduje, że te zwierzęta w naszym regionie mają się one bardzo dobrze. Szacuje się, że żyje ich tu nawet kilkaset! Są coraz częściej widywane blisko domostw. Nasi Czytelnicy mieli okazję sfotografować je w najróżniejszych sytuacjach.

Wilk niosący głowę psa, wilk w psiej budzie, śpiący na stogu siana - w takich okolicznościach Lubuszanie sfotografowali te zwierzęta. Niektóre historie są tak niesamowite i rzadko spotykane, że rozpisywały się o nich ogólnopolskie media! Zebraliśmy je dla Was w naszej galerii. Na sam widok można dostać gęsiej skórki!

Zobacz, w jakich sytuacjach były widywane wilki w Lubuskiem:

Czy należy się bać wilka?

Przyrodnicy tłumaczą, że w przypadku wilka, tak jak w przypadku każdego dzikiego zwierzęcia, należy zachować ostrożność, ale zazwyczaj nie ma się czego obawiać.

- Wilk jest inteligentnym i ciekawskim zwierzęciem, ale również bardzo płochliwym. Kiedy widzi człowieka po prostu ucieka, bo ma przed człowiekiem taka naturalną bojaźń. Warto jednak pamiętać, że wilki często po prostu nie rozpoznają ludzi, bo mają bardzo słaby wzrok. To z kim mają do czynienia podpowiada im głównie węch - mówi Witold Marciniak z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Jeśli już spotkamy w lesie wilka, to przede wszystkim powinniśmy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i co najważniejsze - nie uciekać. W takiej sytuacji należy przyjąć postawę czynną - rzucić patyk lub kamyk w stronę zwierzęcia i powoli oddalić się z tego miejsca.

Wilki coraz bliżej gospodarstw

Niepokoić może jednak fakt, że wilki są coraz bardziej śmiałe i coraz częściej pojawiają się przy zabudowaniach.

To, że wilki zapuszczają się w okolice domostw wynika przede wszystkim z tego, że jesienią, a szczególnie zimą, kiedy jest mróz i spadnie śnieg, mają spore trudności ze zdobyciem pożywienia. Dlatego podchodzi pod zabudowania, żeby w łatwy i szybki sposób zdobyć jedzenie. A wyrzucane przez mieszkańców resztki czy karma dla psów zachęcają je swoim zapachem - tłumaczy Witold Marciniak.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wilk w psiej budzie, niosący głowę psa. Te sytuacje miały miejsce w Lubuskiem! - Gazeta Lubuska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wojtek Sen
Dlaczego wilki zabijają psy? Jak mówi wieloletnia badaczka dzikich wilków, chyba ekspert najwyższej klasy w Polsce jeśli nie w Europie, dr.hab. Sabina Pierożek-Nowak, pies puszczany do lasy pozostawia ślady bardzo czytelne dla wilka. Wilki traktują to jak wtargnięcie na ich terytorium i ścigają oraz zabijają konkurenta. Pies jest konkurentem dla wilka i jako taki podlega eliminacji (z jego punktu widzenia).

Człowiek jako istota myśląca (w większości) powinien zabezpieczać psy na terenach wilczych, zamykając je w pomieszczeniach gospodarczych lub w domu. W dzisiejszych czasach zamiast tzw. psa stróżującego, uwiązanego łańcuchem do budy, można założyć czujkę włączającą światło w chwili wykrycia ruchu w obejściu, a nawet system kamer cctv. Niestety wielu ludzi nie zauważyło upływu czasu, nadal owijają stopy w onuce przed włożeniem do gumiaka, nadal chodzą za potrzeba do wygódki za stodołą i nadal wiążą psy na łańcuchu.

Jednak wydaje się że "redaktorzy" mediów lokalnych i nie tylko powinni trochę się wznieść nad ten poziom?
K
Krzysztof
Gdzie te zwierzaki mają żyć? Człowiek to jednak paskudna kreatura.
B
Boruta
Kto wam płaci za te "wysrywy" I straszenie ludzi!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl