Joe Biden w Polsce
Joe Biden odleciał z Polski
Samolot Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie odleciał z Lotniska Chopina w Warszawie
Wkrótce zostanie przywrócony ruch na stołecznych ulicach
Joe Biden dotarł na warszawskie lotnisko
Prezydent USA jest już na lotnisku Okęcie w Warszawie, skąd wkrótce odleci.
Opublikowano wspólne stanowisko po szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki
Prezydent USA jedzie na warszawskie lotnisko
Prezydent USA Joe Biden w środę po godz. 17.15 opuścił Pałac Prezydencki i udaje się na warszawskie lotnisko Chopina. Amerykański przywódca kończy wizytę w Polsce.
Przywódcy B9 przyjęli wspólną deklarację po szczycie w Warszawie
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował dziennikarzy, że przywódcy przyjęli podczas szczytu deklarację, potwierdzającą zaangażowanie w kontynuację polityki odstraszania i obrony. Jak mówił, państwa wschodniej flanki zgodziły się, że będą się wspierać w razie jakiegokolwiek zagrożenia.
W deklaracji – mówił Przydacz – potępiono też w ostrych słowach „rosyjską, brutalną, krwawą wojnę przeciwko Ukrainie, którą prowadzi Rosja”.
Podkreślam, wszyscy członkowie formatu bukaresztańskiego, wszystkich dziewięciu prezydentów podpisuje się pod tymi słowami potępienia w kierunku Rosji – dodał.
Prezydencki minister poinformował, że członkowie B9 opowiedzieli się także za polityką otwartych drzwi NATO.
Miejsce dla Ukrainy w przyszłości jest w Europie, także i w strukturach euroatlantyckich – o tym mówi deklaracja – podkreślił.
Ponadto, jak przekazał Przydacz, deklaracja mówi o konieczności kontynuacji większej obecności NATO na wschodniej flance z uwagi na to, że największe wyzwania natury bezpieczeństwa dla całej wspólnoty euroatlantyckiej pochodzą z kierunku wschodniego.
Joe Biden i Andrzej Duda rozmawiają po szczycie B9
Zakończył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, ale, jak poinformował przewodniczący prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden rozmawiają w cztery oczy.
Ostatnie dwa dni pokazują, że relacje bezpośrednie między prezydentami są bardzo dobre, jest - jak mówią niektórzy - pewna chemia. Sojusz polsko-amerykański jest najlepszy w historii – powiedział .
Zakończył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki
Zakończyło się spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki, prezydenta USA i sekretarza generalnego NATO w Warszawie. W Pałacu Prezydenckim politycy omówili aktualny stan bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i rozmawiali o kolejnych wzmocnieniach czyli m.in. o kolejnych oddziałach wojsk, które mają przyjechać na wschód na mocy postanowień szczytu NATO w Madrycie.
Joe Biden wziął w środę udział we Mszy świętej z okazji Środy Popielcowej
Joe Biden spotkał się także z pracownikami Misji USA w Polsce
W szczycie bierze udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Prezydent zainaugurował szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki
Na początku spotkania prezydent Andrzej Duda wskazywał, że warszawski szczyt B9 ma szczególne znaczenie.
Spotykamy się prawie dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – mówił Duda.
Przypomniał, że dzień po rosyjskiej agresji na Ukrainę przywódcy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki spotkali się w Warszawie, aby przedyskutować największe wyzwania stojące przed całym Sojuszem Północnoatlantyckim oraz o możliwościach wsparcia Ukrainy.
To, co chcemy zrobić dzisiaj, to zastanowić się wspólnie, w gronie najbliższych sojuszników, nad naszymi kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie, a także o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie – powiedział prezydent, inaugurując obrady.
Trwa szczyt państw grupy B9 - Bukaresztańskiej Dziewiątki
Joe Biden jest już w Pałacu Prezydenckim. Rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki
Joe Biden wyruszył na spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki
Po godz. 14 opuścił Joe Biden warszawski hotel Marriott, by udać się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie weźmie udział w szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki.
Oprócz amerykańskiego przywódcy w spotkaniu będzie uczestniczył m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Trwa ceremonia powitania uczestników szczytu B9
W Pałacu Prezydenckim w Warszawie trwa ceremonia powitania uczestników szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki przez gospodarzy spotkania: prezydentów Polski, Rumunii i Słowacji: Andrzeja Dudę, Klausa Iohannisa oraz Zuzanę Czaputovą.
W spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki biorą udział: prezydent USA Joe Biden, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przywódcy: Bułgarii - Rumen Radew, Estonii - Alar Karis, Litwy - Gitanas Nauseda, Łotwy - Egils Levits, Węgier - Katalin Novak oraz premier Czech Petr Fiala.
To kolejny etap docenienia wschodniej flanki NATO
Obecność Joe Bidena na spotkaniu Bukareszteńskiej Dziewiątki jest kolejnym etapem docenienia wagi wschodniej flanki Sojuszu. To, co początkowo traktowano jako margines, teraz jest mainstreamem – ocenia w rozmowie z PAP Marek Świerczyński z Polityki Insight.
Gdy w 2014 r. powstawała Bukareszteńska Dziewiątka i zaczęło się wzmacnianie wschodniej flanki NATO, ten format nie był wcale mile widziany przez Amerykę i zachodnią Europę. Dzisiaj widzimy, jak bardzo się to zmieniło - powiedział szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight.
Dodaje, że stało się to m.in. na fali „ogólnego docenienia tej części Europy, przyznania racji co do ocen krajów tego regionu na temat zagrożenia ze strony Rosji”.
Brytyjskie media o przemówieniu Joe Bidena. "To obietnica solidarności z Polską"
Financial Times komentuje, że atmosfera wieczornego wydarzenia przypominała wiec wyborczy: flagi USA, Polski i Ukrainy, entuzjastyczny tłum i piosenki Bruce'a Springsteena i Beyonce.
Przemowa w Warszawie miała podkreślać zaangażowanie Polski i innych sojuszników po stronie Ukrainy - komentuje Times.
To była obietnica solidarności z Polską, która w ostatnich dwunastu miesiącach okazała się kluczowym sojusznikiem Waszyngtonu i Kijowa - możemy z kolei przeczytać w Guardianie.
Krakowskie Przedmieście zamknięte
Rozpoczynają się pierwsze zamknięcia ulic w związku z wizytą prezydenta USA w Warszawie. O godzinie 11.30 Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zamknięciu dla ruchu Krakowskiego Przedmieścia na odcinku Świętokrzyska – Senatorska.
Autobusy w obu kierunkach będą kierowane przez Świętokrzyską, Mazowiecką i plac Teatralny - dodał ZTM.
Niemieckie media komentują wizytę Joe Bidena w Warszawie
Z przemówienia amerykańskiego prezydenta w Warszawie wynika, że podjął on jasną decyzję: chce dalej przeciwstawiać się Putinowi. Z punktu widzenia Bidena to nie Ukraina, ale Rosja jako napastnik powinna ustąpić – komentuje w środę portal tygodnika „Spiegel”.
Joe Biden w Warszawie podkreślił, że poparcie sojuszników dla Ukrainy będzie niezachwiane.
Walka z autokratami stała się misją Joe Bidena. Jego nieoczekiwane pojawienie się w Kijowie i przemówienie (w Warszawie) pokazały, że nie boi się Putina. Jest wręcz przeciwnie – zauważa „Spiegel”.
Stany Zjednoczone chcą wzmacniać bezpieczeństwo państw B9
Wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej granicy jest naszym wspólnym interesem - powiedział przed wylotem do Polski premier Czech Petr Fiala.
W Warszawie przedstawiciele Bukareszteńskiej Dziewiątki, którą tworzą państwa wschodniego skrzydła NATO, spotkają się z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem.
Szef czeskiego rządu podkreślił, że istotny jest sam fakt spotkania Bukareszteńskiej Dziewiątki z prezydentem Stanów Zjednoczonych.
To ważny sygnał współpracy północnoatlantyckiej. Stany Zjednoczone pokazują w ten sposób, że mają świadomość zagrożeń, na które są wystawione przede wszystkim państwa tworzące wschodnie skrzydło NATO i że chcą uczestniczyć we wzmacnianiu ich bezpieczeństwa - powiedział Petr Fiala.
Warszawa szczególnym sojusznikiem strategicznym dla Waszyngtonu
Dla Waszyngtonu Warszawa jest szczególnie strategicznym sojusznikiem w Europie, zwłaszcza po wybuchu wojny na graniczącej z NATO Ukrainie - napisał francuski dziennik „La Croix”.
Szczególną pozycję Polski podkreśla między innymi to, że na jej terytorium stacjonuje około 10 tys. amerykańskich żołnierzy, a prezydent USA Joe Biden wybrał właśnie Warszawę dla wygłoszenia przemówienia w przeddzień rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę.
„La Croix” przypomina, że Biden w Kijowie zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, a Stany Zjednoczone przekazują walczącemu z agresją rosyjską państwu zdecydowanie największe wsparcie.
Wyłączenia w ruchu drogowym pojawią się około południa
Jest bardzo bezpiecznie. Dziękujemy wszystkim za wczorajszą współpracę. Również dzisiaj zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. Wyłączenia w ruchu mogą pojawić się okolicach południa" - napisała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.
Dodano, że cały czas obowiązują stopnie alarmowe. "Widząc zagrożenie, poinformuj nas o swoich obawach. Daj znać działającym na mieście funkcjonariuszom" - zaapelowali policjanci.
Obecność Joe Bidena w Polsce to potężny sygnał i demonstracja siły
Przemówienie prezydenta USA w Warszawie, które jest jednocześnie przemówieniem do całego wolnego świata, pokazuje, że Warszawa jest bezpiecznym miejscem, gdzie amerykański przywódca może swobodnie przebywać w jednym miejscu przez dłuższy czas – zauważył prezydent Polski Andrzej Duda. W rozmowie z CNN zauważył, że sama obecność prezydenta Bidena w Kijowie jest potężnym sygnałem politycznym i strategicznym.
Prezydent Biden wysyła sygnał o obronie każdego centymetra terytorium NATO. Dla nas ten sygnał, wysłany przez najpotężniejsze państwo na świecie, naszego sojusznika i przyjaciela, jest bardzo ważny – podkreślił Duda.
Jakie są oczekiwania przed spotkaniem Joe Bidena z prezydentami grupy B9?
Wystąpienie, które jasno wyznaczyło granicę
Dobre i mocne - tak o warszawskim przemówieniu prezydenta USA mówił w środę w RMF szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Według niego cała, trwająca jeszcze, wizyta Joe Bidena w Polsce przyniosła wiele pozytywów.
To było dobre wystąpienia. Cała wizyta, która jeszcze trwa, przyniosła wiele pozytywów. To wystąpienie na Zamku Królewskim było mocne – powiedział w środę w RMF Przydacz.
Według niego wystąpienie Bidena "było mocne w tym sensie, że jasno wyznaczyło granice – my jesteśmy wolnym światem, po drugiej stronie są ciemni autokraci, którzy chcą zburzyć porządek światowy". Jak wskazał, podczas przemówienia poruszone zostały jeszcze dwie istotne kwestie – dalsze wsparcie Ukrainy oraz docenienie roli Polski.
Wizyta Joe Bidena to hołd dla unikalnej roli Polski
Wizyta prezydenta Bidena w Warszawie jest m.in. hołdem dla wyjątkowej roli Polski w tym konflikcie (na Ukrainie) - powiedział kongresmen Demokratów Mike Quigley. Jak dodał, Polska jest niezbędnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.
Wizyta prezydenta Bidena w Polsce pokazała kilka rzeczy na raz: to była celebracja odporności Ukrainy przez ostatni rok, hołd dla unikalnej roli Polski w tym konflikcie, ale też przypomnienie, jaka jeszcze długa droga przed nami - zaznaczył kongresmen z Chicago i członek komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów.
Według polityka Polska okazała się nieodzownym partnerem dla Stanów Zjednoczonych oraz najważniejszym pośrednikiem między Zachodem i Ukrainą, zaś Polacy pokazali "niezłomne wsparcie" dla swojego sąsiada.
