Już wcześniej odbywały się dyskusje w sprawie sensu zachowania pomnika, która jest wzorcem estetyki totalitaryzmu. Ostateczna decyzja o zdjęciu go z cokołu zapadła po inwazji Rosji w Ukrainę, która nastąpiła 24 lutego 2022 roku. Zdemontowany pomnik ma ponad 6 metrów i przedstawia ludzi, którzy trzymają nad sobą ziemski glob.
Pomnik od początku wzbudzał skrajne odczucia. Oblano go już smołą, a nawet próbowano go wysadzić. Próba ta została jednak udaremniona.
Kłopoty z zakupami
Wcześniej pisaliśmy także o tym, że Rosjanie podróżujący do Finlandii zaczęli masowo spotykać się w miejscowych sklepach z odmową sprzedaży im niektórych towarów. Formalnie chodzi o dobra luksusowe, czyli o towary, których wartość przekracza 300 euro. Do wyjątków należą smartfony, których cena może sięgać 750 euro oraz samochody warte nie więcej niż 50 tysięcy euro.
Fiński resort dyplomatyczny przyznaje, iż sprzedawcy trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że Rosjanin po nabyciu objętego sankcjami towaru wywiezie go do Rosji. Wobec tego każdy konkretny przypadek zaleca się traktować indywidualnie.
Po zniesieniu przez Finlandię ograniczeń pandemicznych dla podróżujących do tego kraju miejscowi celnicy dokonali kontroli bagaży ponad 2,5 tysiąca podróżnych. Około sto z nich zakończyło się uruchomieniem procedury reagowania w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję. Liczba wszczętych przez służbę celną dochodzeń, które mają mieć swoje zakończenie na sali sądowej, wynosi około dwudziestu.
lena
