SPIS TREŚCI
Rosja jest gotowa podzielić się ze swoimi partnerami nabytym na Ukrainie unikalnym doświadczeniem w zwalczaniu różnych rodzajów zachodniej broni - powiedział w Pekinie rosyjski wiceminister obrony Aleksandr Fomin. W stolicy Chin trwa właśnie Forum Xiangshan z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych, dyplomatów i ekspertów z różnych krajów.
Fomin powiedział, że rosyjskie i chińskie ministerstwa obrony stale poszerzają obszary współpracy, a tegoroczny plan współpracy wojskowej obejmuje ponad 100 aktywności. - Obejmuje to ćwiczenia strategiczne, szkolenie wszystkich oddziałów wojskowych, szkolenie personelu wojskowego, wymianę doświadczeń w zakresie wykorzystania nowoczesnej broni i sprzętu wojskowego - poinformował wiceminister. Najbardziej medialne są rzecz jasna wspólne manewry, ale najgroźniejsze jest to, co rosyjski wiceminister obrony wymienił na końcu…
Rosja pomaga przygotować inwazję na Tajwan
Pekin udziela Moskwie „bardzo znaczącej” pomocy w celu wzmocnienia jej machiny wojennej, a w zamian Rosja przekazuje Chinom swoje ściśle strzeżone technologie wojskowe dotyczące okrętów podwodnych i pocisków rakietowych - mówi zastępca sekretarza stanu USA Kurt Campbell. Rozmawiając we wtorek z grupą dziennikarzy po spotkaniach z partnerami z Unii Europejskiej i NATO w Brukseli, Campbell powiedział, że problem jest już dużo poważniejszy, niż tylko dostarczanie przez ChRL Rosji tak zwanych technologii podwójnego zastosowania - które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych lub cywilnych. Teraz jest to pomoc stosowana „bezpośrednio w rosyjskiej machinie wojennej”.
W zamian za pomoc Pekinu, Rosja zaczęła dostarczać Chinom najbardziej tajne i najnowsze technologie wojskowe, którymi dotąd nie chciała dzielić się z faktycznym sojusznikiem. - Ma to związek z operowaniem okrętów podwodnych, działaniami w zakresie projektowania lotniczego, w tym stealth; wiąże się to również z możliwościami w zakresie zdolności rakietowych – powiedział Campbell. Nowe technologie, które otrzymuje Pekin od Moskwy, będą stanowić zagrożenie nie tylko dla USA, ale także dla Indii, Australii, Japonii i Korei Południowej, „jeśli Chiny będą w stanie uzyskać większe zaangażowanie ze strony Rosji w doskonalenie pewnych zdolności wojskowych”.
Choć Campbell nie wymienił Tajwanu, jest oczywiste, że także zdaniem Waszyngtonu to będzie pierwszy cel Xi Jinpinga. Przygotowania na wypadek chińskiej inwazji są priorytetem dla amerykańskich sił zbrojnych, o czym świadczy choćby informacja ujawniona przez „Financial Times”. Jak donosi brytyjski dziennik, od ponad roku komandosi Seal Team 6, przygotowują się do operacji w warunkach inwazji Chin na Tajwan. Jednostka Seal Team 6 jest jedną z bardziej elitarnych w amerykańskiej armii. To jej komandosi zabili w 2011 roku Osamę Bin Ladena.
Dzięki Chinom Rosja może prowadzić wojnę
Rosja omija sankcje, aby nabyć wyprodukowane w USA półprzewodniki i komponenty do broni w celu wykorzystania na Ukrainie - głównie za pośrednictwem Chin. Tak wynika z najnowszego raportu Senatu USA. Po tym, jak siły rosyjskie wkroczyły na Ukrainę w 2022 roku, Stany Zjednoczone wprowadziły ścisłą kontrolę nad transferem technologii do Rosji, próbując ograniczyć jej przemysł zbrojeniowy. Jednak technologia ta nadal trafia do broni, takiej jak pocisk manewrujący Ch-101, który 8 lipca uderzył w szpital dziecięcy w Kijowie.
Były minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps mówił jeszcze w maju, że Chiny eksportują sprzęt wojskowy do Rosji i „współpracują nad sprzętem bojowym do wykorzystania w Ukrainie”. Wsparcie Pekinu umożliwia Moskwie kontynuowanie długiej wojny poprzez dostarczanie materiałów niezbędnych do utrzymania jej kompleksu wojskowo-przemysłowego. Pomimo dowodów, Chiny zaprzeczają, przyznają się tylko do handlu towarami podwójnego zastosowania, twierdząc, że jest to zgodne z prawem międzynarodowym. Ale nawet to wspomaga rosyjską machinę wojenną. Na przykład eksport chińskich ciężarówek do Rosji pozwala rosyjskiej firmie Kamaz przestawić swoją produkcję na potrzeby wojskowe.
Pekin nie chce pokoju, lecz długiej wojny
Początkowo Chiny były ostrożne, ale pogłębiły swoje zaangażowanie wojskowe na rzecz Rosji w marcu 2023 r. po wizycie Xi w Moskwie. Chińsko-rosyjska wymiana handlowa wzrosła do rekordowego poziomu 200 mld USD w 2023 r., a eksport towarów podwójnego zastosowania potroił się. Chiny są teraz największym rosyjskim dostawcą sprzętu wojskowego i towarów podwójnego zastosowania. Dostarczają 90 proc. mikroelektroniki (!) oraz ogromne ilości prochu strzelniczego, dotychczas pozwalające wyprodukować 80 mln sztuk amunicji.
Dlaczego Chiny wspierają Rosję na wiele sposobów, jednocześnie zaprzeczając tej współpracy? Długa wojna jest korzystna dla Państwa Środka, ponieważ odwraca uwagę USA od regionu Indo-Pacyfiku. Dlatego Pekin wspiera Rosję w takim stopniu, aby nie została pokonana. Ale zarazem nie jest to pomoc wystarczająca do pokonania Ukrainy.
źr. Politico, Jamestown Foundation, Financial Times, Defense One
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?