Buntownicy sprzed pół wieku będą bohaterami widowiska przygotowywanego przez Agnieszkę Jakimiak - dramatopisarkę, eseistkę i reżyserkę. Spektakl, który jest współprodukcją festiwalu i Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka będzie można zobaczyć w Dużej Sali łódzkiej sceny 11 i 12 września.
Tekst „Gali ’68. Wolność to luksus” Agnieszka Jakimiak napisała wspólnie z Mateuszem Atmanem. Widzowie uczestniczyć będą w szczególnej gali rozdania najważniejszych nagród filmowych.
- Oczywiście to podszyta ironią gra z konwencją - podkreśla Agnieszka Jakimiak. - Badamy, jak wydarzenia lat 60. rezonują dziś, przyglądamy się ówczesnym gestom, które zostały zawłaszczone przez komercję. Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 zasługuje na galę, przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymenty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należą im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status oraz udział w tworzeniu spektaklu. Sprawdzimy, czy coś jeszcze z tych ideałów zostało.
W rolach uczestników gali wystąpią: Monika Buchowiec, Kamila Salwerowicz, Beata Kolak, Sławomir Sulej, Konrad Michalak i Przemysław Dąbrowski. Za oprawę muzyczną odpowiada Łukasz Jędrzejczak - artysta dźwiękowy, związany na co dzień z kolektywem Milieu L’Acephale i zespołami T’ien Lai czy Alameda 5. Choreografię przygotowuje aktor i performer Jan Sobolewski, a autorką kostiumów jest Julia Porańska.
Agnieszka Jakimiak ukończyła Międzywydziałowe Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała dramaturgię na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Współpracowała między innymi z Weroniką Szczawińską („Geniusz w golfie”, „Klęski w dziejach miasta”), Oliverem Frljiciem („Nie-Boska komedia. Szczątki”, „Klątwa”) i Anją Sušą („Krew na kocim gardle”). Ostatnio wyreżyserowała „Strach zżerać duszę” w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Kolejną festiwalową premierą będzie performans-instalacja „Sprawa kobieca w Polsce. Łódź 2018” Anny Baumgart. Artystka wraz z 55 innymi kobietami zasiądzie przy stole na scenie Teatru Nowego, by podyskutować o aktualnej sytuacji kobiet w Polsce. W ramach festiwalu po raz pierwszy zostanie zaprezentowany site specific „Lepiej” grupy LineAct, inspirowany literaturą Henryka Grynberga i Ryszarda Kapuścińskiego, który rozegra się na płycie Starego Rynku.
Nie zabraknie również przedstawień zagranicznych. Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze zaprezentuje się francuski teatr uliczny Pipotal ze spektaklem „Deampuloscopie”. W Muzeum Miasta Łodzi artyści Orłowskiego Państwowego Instytutu Kultury przedstawią „Szkice dramatyczne. Zinaida. Asia. Wiera” Iwana Turgieniewa. Zaproszenie Teatru Nowego ponownie przyjął Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, który tym razem dwukrotnie pokaże „Karierę doktora Rusa”. Także na scenie „Nowego” pokazany zostanie głośny „Dybuk” Teatru Żydowskiego w Warszawie, w reżyserii Mai Kleczewskiej. Grająca w spektaklu Gołda Tencer występem w Łodzi uczci jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Ze stolicy przyjedzie również łączony zespół Teatru Dramatycznego i Malabar Hotel, który w Teatrze Lalek Arlekin przedstawi przedstawienie „Tutli Putli. Kto jest dziki?”. A w Pasażu Schillera Klinika Lalek zaprezentuje „Cyrk Tarabumba”.
Na 16 września w Sali Malinowej Hotelu Grand zaplanowano kolejną odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Poezje Mariny Cwietajewej, Zuzanny Ginczanki, Bertolta Brechta i Juliana Tuwima czytać będą Anna Dymna, Maria Gładkowska, Jerzy Trela i Zbigniew Zamachowski.