
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem
Mateusz Morawiecki na swoich profilach w mediach społecznościowych zamieścił wymowne nagranie, przedstawiające wykres pokazujące zmianę wskaźnika zagrożenia ubóstwem w milionach osób.
Porównano wskaźnik w okresie trzech rządów: Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2007, Platformy Obywatelskiej w latach 2007-2015 oraz ponownie Prawa i Sprawiedliwości od 2015 do 2022 roku.
"Rządy PiS to po prostu dobre rządy! Niech przemówią liczby!" - napisał premier przy wideo.
To zestawienie okazało się być bardzo nieprzyjemne dla polityków Platformy Obywatelskiej.
Wskaźnik bezlitosny dla PO
Według danych pochodzących z Eurostatu, widać znaczącą różnicę w zmianach tego wskaźnika za rządów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości i to w obu okresach sprawowania przez tę partię władzy.
Gdy Prawo i Sprawiedliwość rządziło dwie dekady temu, w latach 2005-2007, wskaźnik zagrożenia ubóstwem był minusowy i wynosił -1,2 miliona osób.
Jeszcze lepiej sytuacja ma wyglądać przy obecnych rządach. Teraz dane ponownie wskazują trend spadkowy i wynosi on aż -1,6 mln os.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Diametralnie zmienia się sytuacja, gdy spojrzymy na wyniki za rządów Donalda Tuska i jego partii. Wówczas wskaźnik zagrożenia ubóstwem był dodatni i pokazywał wzrost o 0,1 mln os.
Jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik zagrożenia ubóstwem to odsetek osób, które są zagrożone ubóstwem lub pogłębioną deprywacją materialną lub żyją w gospodarstwach domowych o bardzo niskiej intensywności pracy.