Wstrząs górniczy w kopalni Ruda. Zatrzęsło domami na Śląsku. Wstrząs odczuli mieszkańcy Rudy Śląskiej

NAU
Do silnego wstrząsu górniczego doszło na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice. Drgania były odczuwalne tuż po godz. 8 rano. O wstrząsie informowali mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Wstrząs górniczy

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego potwierdził, że do wstrząsu w KWK Ruda doszło o godz. 8.02. Jego siła wynosiła 2x10^6[J]. Z powierzchni WUG otrzymał jedno zgłoszenie. Na razie nie ma informacji o szkodach.

O odczuciu wstrząsu informowali mieszkańcy Rudy Śląskiej. Wstrząs poczuli mieszkańcy ulc Międzyblokowej, Energetyków, Modrzewiowej, a także Zamenhofa, Leśnej czy Kłodnickiej.

Silny wstrząs w kopalni Halemba prawdopodobnie nie wiąże się z wypadkiem górniczym. Nie ma na ten temat informacji.

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:

  1. 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
  2. 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
  3. 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  4. 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
  5. 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1x105 J do energii 9x108 J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.

Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.

Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wstrząs górniczy w kopalni Ruda. Zatrzęsło domami na Śląsku. Wstrząs odczuli mieszkańcy Rudy Śląskiej - Dziennik Zachodni

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

728838858

Specjaliści od szkód górniczych w woj. Śląskie http://www.szkodygornicze.kancelariaprawna24h.pl/tag/kancelaria-prawna-od-szkod-gorniczych/

B
Bezpłatne porady
Procedura uzyskania odszkodowania za szkody górnicze https://kancelariaprawna24h.pl/2019/06/kopalnia-szkody-gornicze/
P
PeBe
pomyłka jest oczywista :( ale czy z tego powodu autor jest gamoniem ??? ja popełniłem kilka takich błędów, Ty pewnie też :( jesteśmy gamoniami ??? pzdr :):):)
C
Czytelnik
Osobo pisząca artykuł jeśli nie potrafisz zapisać potęgi to użyj przedrostka. Nie np. "2x109 J" tylko 2 GJ lub 2 gigadżule.
A
AS777
Na początku artykułu pisze że wstrząs był w KWK Ruda Ruch Bielszowice, a w dalszej części że wstrząs w KWK Halemba. To są dwa różne Ruchy! Gamonie trochę wysiłku przy pisaniu nie zaszkodzi.
t
trza ryc
jeszcze dalij,
trza wciskac ludziom, ze wongiel trza kopac,
nawet, jak jest niyryntowny.

"Glück auf""
Wróć na i.pl Portal i.pl