Marzenie profesora Religi
To w Śląskim Centrum Chorób Serca 33 lata temu prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce, zakończony powodzeniem przeszczep serca. W latach osiemdziesiątych szanse powodzenia takiej operacji wynosiły zaledwie 50 procent. Brakowało przede wszystkim odpowiednio wyszkolonego personelu. Wtedy, 5 listopada 1985 roku, pacjentowi przeszczepiono serce od innego chorego. Dziś w tym samym miejscu kardiochirurdzy znów napisali historię wydarzeniem, o którym prof. Religa marzył.
To z jego inicjatywy w Śląskiej Akademii Medycznej zaczęto pracę nad polskim sztucznym sercem, gdzie w 1991 roku stworzono prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej.
Przeczytaj też: Pracowali z Religą i u Zembali, teraz leczą w szpitalu w Łodzif
Wycięli stare serce, wszczepili sztuczne
Kardiochirurdzy z Zabrza dokonali tego, czego w Polsce nie zrobił jeszcze żaden lekarz. Pierwsza w kraju implantacja sztucznego serca zakończyła się sukcesem. Dr Michał Zembala pochwalił się tym na Facebooku.
Jest mi niezwykle miło móc Was poinformować, iż nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart or TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantowi wraca do sił - napisał dr Michał Zembala.
Lekarze w całości wycięli pacjentowi serce, a w jego miejsce wszczepili sztuczne, od którego pacjent jest całkowicie zależny. TAH stanowi zamiennik całego serca.
Przeczytaj też: Dr Grzegorz Religa: Gdybym porównywał się z ojcem byłbym głupim facetem
- To, czego nie wiemy dziś, to sposób, w jaki to urządzenie będzie refundowane i w jaki sposób będziemy mogli oferować je w przyszłości, bo kandydatów do tego typu wspomagania jest sporo - przyznaje dr Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Tylko w tym ośrodku na przeszczep serca w kolejce czeka ponad 200 pacjentów. W tym roku w SCCS wykonano już 39 transplantacji serca i 13 transplantacji płuc. To rekordowy wynik.