Wybory samorządowe 2018 - kiedy?
Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura odbędzie się 4 listopada. Jako pierwszy, swój komitet wyborczy zarejestrował Konrad Berkowicz (partia Wolność). W piątek zrobił to Łukasz Gibała. Najwięksi - Jacek Majchrowski i koalicja Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Małgorzata Wassermann wraz z Prawem i Sprawiedliwością wciąż czekają. Krakowska kampania, jak na razie, jest wyjątkowo nudna i ospała.
Czas na rejestrację komitetów jest do przyszłego poniedziałku. Jacek Majchrowski i jego koalicyjny komitet zamierzają się zarejestrować w w ciągu kilku dni. - Na razie większość z nas jest na urlopach, w tym wiceprezydent Andrzej Kulig. Mamy się spotkać dzisiaj i omówić szczegóły - zaznacza Aleksander Miszalski, szef małopolskiej PO. Te szczegóły to wyznaczenie m.in. pełnomocnika wyborczego i finansowego oraz wybranie nazwy komitetu.
- Dostaliśmy już odpowiedź z Państwowej Komisji Wyborczej co do naszych propozycji. Wszystko wskazuje, że zdecydujemy się na Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego - Koalicja Obywatelska - tłumaczy Miszalski.
Także w tym tygodniu komitet zarejestruje Prawo i Sprawiedliwość z Małgorzatą Wassermann na czele. W przeciwieństwie do pozostałych komitetów krakowskich, będzie to komitet ogólnopolski. Kandydatka PiS na prezydenta Krakowa podkreśla, że cały czas pracuje z zespołem nad programem dla miasta.
Swoje listy do Rady Miasta Krakowa, a także do sejmiku wojewódzkiego z Krakowa oraz kandydata na prezydenta wystawi Kukiz’15. Oficjalnie wciąż nie wiadomo, kto powalczy o prezydenturę z ramienia ugrupowania Pawła Kukiza, ale najczęściej wskazuje się krakowską posłankę Agnieszkę Ścigaj.
Komitet Wyborczy Wyborców Łukasza Gibały „Kraków dla Mieszkańców” - to oficjalna nazwa zgłoszonego w piątek do rejestracji komitetu Łukasza Gibały, jednego z kandydatów na prezydenta Krakowa.
- Ponieważ startuję w tych wyborach jako kandydat wolny od wpływu jakichkolwiek partii politycznych i wyłącznie z poparciem mieszkańców, stąd taka, a nie inna nazwa mojego komitetu - tłumaczy Gibała. Dodaje, że Małgorzata Wasserman „będzie przyjmowała polecenia z partyjnej centrali”, a Jacek Majchrowskiego jest „kandydatem najbardziej partyjnym, bo do wyborów idzie wspólnie z PO, PSL, SLD i Nowoczesną”. Gibała sam jednak mógł być partyjnym kandydatem, bo w momencie kryzysu rozmów koalicyjnych Jacka Majchrowskiego i PO, ta druga rozważała koalicję właśnie z Gibałą.
Były poseł, swoją kandydaturę chce oprzeć na trzech filarach: stop betonowaniu Krakowa, więcej zieleni oraz czyste powietrze.
Z kolei w czwartek swój komitet zarejestrował Konrad Berkowicz z partii Wolność - KWW „Nowoczesny Kraków” Konrada Berkowicza.
- Nowoczesne miasto tworzą nie centralne „plany pięcioletnie”, jak chciał tego PRL, ale innowacyjni przedsiębiorcy. Dlatego nowoczesny Kraków, to Kraków przyjazny przedsiębiorcom. To miasto niskich podatków, braku zbędnych regulacji, koncesji i zezwoleń. Nowoczesny Kraków, to Kraków przyjazny kierowcom - mówi kandydat na prezydenta Krakowa.
W tym tygodniu komitet ma zarejestrować także Partia Razem, której kandydatką na prezydenta jest Daria Gosek-Popiołek. Komitet będzie najpewniej nazywał się „Razem dla Krakowa”, a w jego skład wejdzie stowarzyszenie Miasto Wspólne (dawniej Kraków Przeciw Igrzyskom) i być może Queerowy Maj.
Komitetu nie zarejestrował jeszcze Grzegorz Gorczyca, kandydat na prezydenta Krakowa z ramienia partii Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego. W tym tygodniu ma przedstawić swój program.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<
FLESZ: “Mały ZUS” - większe oszczędności dla firmy
Źródło: vivi24