Pan Piotr pojechał na urlop i wziął w urzędzie zaświadczenie o możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania. Urzędniczka w gminie wydająca ten dokument powiedziała jednak, żeby się dopisał do listy wyborców? Czy słusznie? Nie. Wyjeżdżając, możemy poprosić w gminie o wydanie zaświadczenia do prawa do głosowania. Z takim zaświadczeniem do prawa do głosowania można zagłosować w dowolnym obwodzie do głosowania zarówno w Polsce, jak i za granicą, a nawet na statku morskim. Takie zaświadczenie jest wydawane od ręki. Może je również odebrać za nas ktoś inny, o ile upoważnimy go do tego na piśmie. Nie trzeba się zatem wcześniej dopisywać do żadnych spisów wyborców - wyjaśnia PKW. Zaświadczenia można odebrać najpóźniej 2 dni przed głosowaniem. W dniu głosowania w wybranej komisji wyborczej, gdzie chcemy zagłosować, komisja wyborcza dopisuje nas jedynie do listy wyborców na podstawie zaświadczenia oraz dokumentu tożsamości. Zaświadczenie do prawa do głosowania należy chronić. Jeśli je zgubimy, zniszczymy lub ktoś nam je ukradnie, nie otrzymamy już drugiego.
fot. adam jankowski / polska press
Co cztery lata Polacy wybierają swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Regulacje prawne związane z wyborami określone są w konstytucji oraz w Kodeksie wyborczym. Wybory parlamentarne 2019: Data wyborów. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy z 6 sierpnia, wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7.00 - 21.00.
Część wyborców może znaleźć się w nietypowej sytuacji w dniu głosowania. Radzimy im, jak wówczas postąpić. Wątpliwości wyjaśnia dla nas Państwowa Komisja Wyborcza.