Wiceminister sprawiedliwości zrobił „podsumowanie ofert” wyborczych Koalicji Europejskiej i Zjednoczonej Prawicy. - Bardzo ważne jest to, abyśmy się nie koncentrowali na małych sprawach, wrzutkach PR-owych, tylko abyśmy się skoncentrowali na tym, co jest clue wyborów. Czy wybierzemy Koalicję Europejską i Polska będzie tak, jak za czasów Platformy ładnym łupem do rozkradania przez różne grupy przestępcze, jak widzieliśmy to w przypadku spraw VAT-owskich czy Zjednoczoną Prawicę i będziemy budować silne państwo – mówił.
Jaki stwierdził ponadto, że według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polska „w tej chwili, przez najbliższe lata będzie jednym z najsilniej rozwijających się państw gospodarczo na całym świecie”. – Jestem przekonany, że jeżeli by w tych wyborach wygrała Koalicja Europejska, może to zbudować atmosferę zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, co państwu zdecydowanie odradzam. Dlaczego? Dlatego, że to jest tak, że PO i cała ta Koalicja Europejska odbierze programy socjalne moim zdaniem. Nawet gdyby nie chcieli tego zrobić, to będą musieli odebrać programy socjalne, które przygotował rząd Zjednoczonej Prawicę, dlatego że oni nie potrafią rządzić – mówił kandydat do PE.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej w okresie od 23 do 26 maja 2019r. Będą to zarazem dziewiąte od 1979r. wybory bezpośrednie do PE.
W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się 26 maja. Państwa członkowskie UE mają prawo podejmować indywidualnie decyzje odnośnie dokładnego terminu głosowania – jedynym ograniczeniem narzuconym przez Parlament jest obowiązek odbycia wyborów w tym samym tygodniu w każdym państwie należącym do UE.
ZOBACZ TEŻ | NIEZBĘDNIK PRZED WYBORAMI DO EUROPARLAMENTU. PORÓWNUJEMY PROGRAMY
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Porównujemy programy komitetów
W Polsce głosować będzie można w 13 okręgach wyborczych, do których należą: województwo pomorskie (okręgowa Komisja Wyborcza - w Gdańsku), województwo kujawsko-pomorskie (OKW w Bydgoszczy), województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie (OKW w Olsztynie), województwo łódzkie (OKW w Łodzi), województwo wielkopolskie (OKW w Poznaniu), województwo lubelskie (OKW w Lublinie), województwo podkarpackie (OKW w Rzeszowie), województwa małopolskie i świętokrzyskie (OKW w Krakowie), województwo śląskie(OKW w Katowicach), województwa dolnośląskie i opolskie (OKW we Wrocławiu) oraz województwa lubuskie i zachodniopomorskie (OKW w Gorzowie Wielkopolskim).
Z kolei województwo mazowieckie zostało podzielone na dwie części, uwzględniając Warszawę i inne miasta na prawach powiatu. Część pierwsza to stolica oraz powiaty: grodziski, legionowski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński (OKW w Warszawie).
Z kolei do części drugiej należą: Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce oraz powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, żyrardowski, białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński, garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, siedlecki, sokołowski, węgrowski i wyszkowski (OKW w Warszawie).
