W niedzielę 13 października Polacy zagłosują w wyborach do Sejmu i Senatu. Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała spoty informacyjne, w których szczegółowo wyjaśnia wyborcom najważniejsze kwestie związane z głosowaniem w wyborach parlamentarnych 2019.
Na kogo głosować?
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu?
Aby zagłosować w wyborach parlamentarnych należy udać się do siedziby wskazanej dla danego adresu komisji wyborczej w godzinach 7-21. Do lokalu należy wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem - dowód osobisty lub paszport - który trzeba okazać komisji.
Każdy, kto jest ujęty w spisie wyborców danej komisji, otrzyma dwie karty do głosowania, których odbiór musi poświadczyć podpisem. Każda karta powinna mieć:
- pieczęć obwodowej komisji wyborczej,
- wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...
Głosowanie w wyborach do Sejmu
Na karcie do głosowania w wyborach do Sejmu znajdują się listy z kandydatami na posłów (nazwiska na szarym tle). Każda lista ma podany w tytule numer oraz nazwę (lub skrót nazwy) komitetu wyborczego.
Quiz preferencji wyborczych
Jak oddać głos?
Aby oddać głos, należy odnaleźć listę wybranego komitetu, a następnie nazwisko kandydata na posła, na którego chcemy zagłosować. W kratce przy nazwisku kandydata należy postawić znak "X" (Ważne, by znak składał się z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki). Zagłosować można tylko na jedno nazwisko spośród wszystkich list na karcie do głosowania.
Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli:
- Głosujący postawi znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
- Głosujący nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...
Głosowanie w wyborach do Senatu
Na karcie do głosowania w wyborach do Senatu znajdują się nazwiska kandydatów na senatorów (na żółtym tle). Pod nazwiskiem każdego z kandydatów znajdzie się nazwa (lub skrót nazwy) komitetu, z którego pochodzi dany kandydat.
Jak oddać głos?
Aby oddać głos w wyborach do Senatu, należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego wybranego kandydata (Ważne, by znak składał się z dwóch linii przecinających się w obrębie kratki).
Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli:
- Głosujący postawi znak "X" przy nazwisku więcej niż jednego kandydata,
- Głosujący nie postawi znaku "X" przy nazwisku żadnego kandydata
Informacja, w jaki sposób oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu znajduje się również na dole karty do głosowania. W razie wątpliwości o pomoc można poprosić członków obwodowej komisji wyborczej.
Jak zgłosić nieprawidłowości w wyborach parlamentarnych?
Każdy, kto zauważy nieprawidłowości w przeprowadzaniu wyborów do Sejmu i Senatu, powinien niezwłocznie je zgłosić. Można to zrobić osobiście lub przez mężów zaufania czy obserwatorów społecznych, którzy mają prawo do rejestrowania liczenia głosów i innych prac komisji przez głosowaniem i po jego zakończeniu.
Jakie nieprawidłowości mogą wystąpić podczas wyborów?
- Zakłócanie ciszy wyborczej, np. poprzez agitacje, rozdawanie ulotek czy naklejanie lub zrywanie plakatów wyborczych, należy zgłosić policji.
- Błędy w pracy obwodowej komisji wyborczej należy zgłosić do okręgowej komisji wyborczej lub delegatury krajowego biura wyborczego.
W ciągu 7 dni od ogłoszenia przez PKW wyników wyborów, każdy może złożyć również protest wyborczy do Sądu Najwyższego
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
